Przed feriami po raz kolejny odwiedziła nas Pani Angelina Bedra, mama Julki i Oliwii.Przeczytała dzieciom ich ulubione bajki: "Masza i niedźwiedź" oraz "Kraina Lodu". Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem słuchały czytanych treści, dzięki temu rozwinęły swoją wyobraźnię oraz poszerzyły słownictwo o nowe wyrazy. Czytanie wpływa także na zaspokajanie emocjonalnych potrzeb dzieci. 📖📚📜
RODZICE CZYTAJĄ - DZIECI SŁUCHAJĄ
Słodkie misie walentynkowe
14 lutego 2019 roku uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu, wspierając działania Samorządu Uczniowskiego, z okazji Walentynek przygotowali dla uczniów „słodkie misie walentynkowe” życząc wszystkim dużo miłości i przyjaźni. Na te okazję ozdobiono hol serduszkami oraz przygotowano gazetkę okolicznościową.
POMOC DLA JULKI
Nasza szkoła zaangażowała się w pomoc chorej Julce Rówczyńskiej, tym razem poprzez zbiórkę plastikowych nakrętek. Wszystko po to by ułatwić zgromadzenie kosmicznej kwoty 9 mln złotych na lek, bez którego Julka umrze. Szkolne Kolo Wolontariatu we współpracy z Panią Agnieszką Labicką oraz ogromną pomocą Pani Anny i Radosława Krygier włączyło się w wsparcie tej akcji, za co z całego serca dziękujemy!!!
Projekt czytelniczy kl. III
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa III realizowała projekt czytelniczy pt. „Poznajemy twórczość Elżbiety Zubrzyckiej". Pani Iwona Sokołowska zapoznała uczniów z książkami E. Zubrzyckiej, które można wypożyczyć w szkolnej bibliotece, a następnie zorganizował w klasie wystawkę tych pozycji. W ramach projektu trzecioklasiści poznali 2 książki: „Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem” oraz „Sekrety Michała. Pozory mylą”. Pierwszą książkę uczniowie czytali samodzielnie w domu i wykonali do niej ilustracje, drugą natomiast przeczytał na zajęciach nauczyciel, po czym nastąpiło omówienie jej treści, wspólne wykonanie książeczki oraz napisanie metryczki z udzieleniem odpowiedzi na pytanie” Czy poleciłbyś tę książkę i dlaczego?” Na zajęciach z plastyki trzecioklasiści wykonali zakładkę do książki. Realizacja projektu czytelniczego zakończyła się wykonaniem gazetki zachęcającej do zapoznania się z twórczością Elżbiety Zubrzyckiej.
Obydwie książki, które poznali uczniowie w ramach projektu poruszają bardzo ważne tematy. Głównym przesłaniem pozycji „Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem” jest ostrzeżenie: jeśli przypadkiem zaprzyjaźnisz się z krokodylem, nie licz na to, że się zmieni, bo nauczysz go zachowywać się inaczej. Książka, uczy, na czym polega przyjaźń oraz czego można oczekiwać od prawdziwego przyjaciela. „Sekrety Michała. Pozory mylą” to trzymająca w napięciu i wzruszająca książka, przedstawiająca prawdziwą historię Michała, chłopca który odtrąca rówieśników, a oni jego. Książka ukazuje jak łatwo jest źle ocenić dziecko, gdyż pozory bardzo mylą.
RODZICE CZYTAJĄ DZIECI SŁUCHAJĄ
"Rodzice czytają, dzieci słuchają" 📚📖
W okresie świątecznym gościliśmy w naszym przedszkolu Panią Annę Kliniewską, mamę Leny i Fabiana, która przeczytała dzieciom takie bajki jak: "Noc wigilijna", "Mała syrenka", "Brzydkie kaczątko".Dzieci z zaangażowaniem słuchały pięknych opowieści.Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas 😊
WALENTYNKI
Dnia 14 lutego 2019 roku obchodziliśmy w naszej szkole Walentynki. Ten dzień upłynął w bardzo miłosnej atmosferze. Uczniowie mogli wysłać sobie kartki walentynkowe za pośrednictwem poczty zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Na ścianach zawisły kartki w kształcie serca wykonane przez Szkolne Koło Wolontariatu oraz została wykonana gazetka o tematyce walentynkowej. W tym dniu każdy uczeń miał na sobie coś w kolorze czerwonym. Samorząd Uczniowski przygotował krótki występ słowno- muzyczny pt. ,,Walentynkowe spotkanie z poezją”. Dzieci mogły posłuchać pięknych wierszy o tematyce miłosnej recytowanych przez uczniów klasy V. Na koniec, w ramach podsumowania, najmłodsze dzieci zostały poproszone o wymienienie znanych z filmów, bajek lub utworów literackich słynnych zakochanych par. Poradzili sobie z tym zadaniem świetnie, każdy uczestnik zabawy dostał słodki upominek, w postaci cukierka.
WYCIECZKA DO PARKU TRAMPOLIN
21 stycznia członkowie Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego Koła Wolontariatu uczestniczyli w wycieczce do Olsztyna.Celem wyjazdu do stolicy Warmii i Mazur był park trampolin 7 Jump Street - jedno z najpopularniejszych miejsc na sportowo-rozrywkowej mapie Olsztyna.Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m. in. ścieżek akrobatycznych, koszów do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami.Pobyt w 7 Jump Street sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania czasu wolnego, rozwijania zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił młodzieży, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole na stałe wpisany jest w kalendarz imprez szkolnych i obchodzony jest, co roku bardzo hucznie. W bieżącym roku szkolnym uroczystość ta odbyła się 12 lutego 2019r., przybyli na nią Babcie i Dziadkowie dzieci z klas 0 - III. Przybyłych dziadków i babcie powitała i złożyła życzenia- dyrektor szkoły – Ewa Kopańska.
Wnukowie zaprezentowali swoim babciom i dziadkom wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami, nie kryli wzruszenia podziwiając prezentacje swoich "skarbów”. Na koniec uroczystości zostały wręczone laurki, kwiaty i inne drobne upominki własnoręcznie wykonane przez dzieci.
Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na kawę, herbatę i słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.Mimo, że za oknem zima, mróz, był to najcieplejszy dzień w roku, który sprawił wszystkim ogromną radość, wywołując uśmiechy na twarzach, powodując, że małe serduszka dzieci biły szybciej, a babcia i dziadek ze wzruszeniem słuchali czułych słów, kierowanych pod ich adresem.
RODZICE CZYTAJĄ - DZIECI SŁUCHAJĄ
Niedawno gościliśmy w naszym przedszkolu Panią Dyrektor, która przeczytała dzieciom książkę pt. "Szewczyk Dratewka". Wszystkie dzieci z wielką uwagą oraz zaciekawieniem słuchały bajki. 😊 📚📖👨👩👧👦
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Dnia 11 lutego 2019 roku obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku odbył się on pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Uczniowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali krótki występ artystyczny, w ramach którego przestawili dwie scenki sytuacyjne ukazujące skutki uzależnienia od internetu, a na koniec występu zaśpiewali piosenkę pt. ,,Przytul hejtera”, nawiązującą do problemu hejtu. Po występie dzieci obejrzały krótki film związany z cyberprzemocą, który także poruszał temat uzależnienia od komputera i portali społecznościowych. Z okazji DBI pani Dyrektor, Ewa Kopańska, przygotowała krótki quiz wiedzowy ,dzięki któremu przypomniała najważniejsze zagadnienia związane z Internetem, zasadami bezpieczeństwa w sieci oraz cyberprzemocą. Każdy uczeń, który poprawie odpowiedział na pytanie dostał w nagrodę cukierka. W tym dniu rozdawano naklejki na bluzki oraz broszurki informacyjne związane z akcją DBI. W tym dniu wszyscy zaangażowali się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu oraz promocję tolerancji.
"RODZICE CZYTAJĄ - DZIECI SŁUCHAJĄ"
14 stycznia przedszkolaki odwiedził gość - konsultant oświatowy z wydawnictwa MAC, Pan Tomasz Jabłoński, który przeczytał dzieciom bajkę pt. "Mały Pirat".Dziękujemy za poświęcony czas 😊📚📖
Rekrutacja na rok szkolny 2019/20
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach ogłasza rekrutację do oddziału przedszkolnego i do klasy I szkoły podstawowej.
Rekrutacja do oddziału przedszkolnego będzie odbywać się od 25 lutego do 08 marca 2019 r. Do oddziału przedszkolnego będą przyjmowane dzieci sześcioletnie, objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym oraz dzieci pięcioletnie, czteroletnie i trzyletnie.
Rekrutacja do klasy I będzie odbywać się od 11 lutego do 22 lutego 2019 r.
Jednocześnie dyrektor szkoły informuje, że rodzice mają obowiązek poinformować szkołę, jeśli dziecko będzie spełniało obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego lub obowiązek szkolny w innej placówce.
W celu zapisania dziecka do oddziału przedszkolnego lub do klasy I należy wypełnić wniosek, który można pobrać w sekretariacie szkoły lub ze strony internetowej szkoły spzabiny.edupage.org. Rodzice, którzy chcą, aby ich dziecko kontynuowało naukę w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach w roku szkolnym 2019/20, wypełniają od 11-15 lutego 2019r. deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego.
W celu zapisania dziecka do oddziału przedszkolnego należy wypełnić wniosek, który znajduje się w linku poniżej:
WNIOSEK_O_PRZYJECIE__DZIECKA_2019.docx
Oswiadczenie_o_samotnym_wych._2019.docx
Oswiadczenie_o_uczeszczaniu_rodzenstwa_2019.docx
Oswiadczenie_rodzica_lub_opiekuna_prawnego_2019.docx
Oswiadczenie_o_zamieszkaniu_i_wspieraniu_w_opiece_2019.docx
Oswiadczenie_o_rodzinie_wielodzietnej_2019.docx
Upowaznienie_do_odbioru_dziecka.docx
ZBIÓRKA DLA LENKI
Kochani!
Podczas choinkowej zbiórki pieniędzy dla chorej Julii Rówczyńskiej zebraliśmy 335,00 zł, a wszystko po to, żeby wspomóc zbiórkę środków na strasznie drogą terapię genową lekiem Zolgensma - jedyną szansę na uratowanie życia małej Julki. Kwota została wpłacona na konto zbiórki Fundacji Siepomaga. Mamy głęboką nadzieję i wiarę zarazem, że kwota ta będzie kolejnym małym krokiem do uratowania życia Julki.
Choinka noworoczna 2019
8 lutego 2019r. odbyła się w naszej szkole choinka noworoczna. W tym niezwykle ważnym wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście: Pani Marzanna Borkowska- radna z Gralewa Stacji i Rapat, Pan Sylwester Kasprowicz- radny Gminy Rybno, przedstawiciel lokalnej prasy, ksiądz proboszcz - Marian Zbrojski, Pani Jolanta Kępczyńska- sołtys Gralewa Stacji, Pan Ryszard Podowski – sołtys Prus, strażacy OSP w Żabinach, przedstawiciele Stowarzyszenia Żabianka: Panie Bożena Rozentalska i Katarzyna Wrombel. Pani dyrektor – Ewa Kopańska- podziękowała Radzie Rodziców za pomoc w przygotowaniu imprezy, a następnie wręczyła podziękowania dla osób, które wspierały placówkę w różnych działaniach. Tytuły Przyjaciela Szkoły otrzymali:
Pan Tomasz Węgrzynowski za realizację inwestycji w postaci termomodernizacji budynku szkoły, prace remontowe na rzecz szkoły.
Panie Aneta Świątek, Maria Szostek, Patrycja Banaszek, Państwo Elżbieta i Bronisława Ługowscy za pomalowanie w czasie wakacji 2 sal lekcyjnych, w tym sali oddziału przedszkolnego, ozdobienie jej kolorowymi rysunkami, naprawy ubytków farby w łazience i na korytarzu oraz za pomoc w wynoszeniu sprzętów ze strychu w celu przygotowania do wykonania ocieplenia. Pan Bronisław Ługowski, dodatkowo za naprawy oświetlenia.
Pani Agnieszka Szulc za uszycie strojów dla uczniów do wykonania poloneza.
Stowarzyszenie „Żabianka” za zorganizowanie wyjazdu uczniów do kina z okazji Dnia Dziecka i prowadzenie zajęć plastycznych dla uczniów naszej szkoły w ubiegłym roku szkolnym
Strażacy OSP w Żabinach za zorganizowanie atrakcji dla uczniów z okazji Dnia Dziecka
Pan Andrzej Sokołowski za zorganizowanie na własny koszt transportu sprzętu rekreacyjnego na festyn i Pan Mariusz Banaszek oraz Marcin Nadolski za pomoc w tym transporcie.
Pani Katarzyna Nazar za usługi szycia na cele kółka artystycznego
Panie i Panowie: Joanna Sokołowska, Bożena Lewicka, Bernadetta Frąckiewicz, Maciej Rege, Daniel Różański za pomoc w wynoszeniu sprzętów ze strychu w celu przygotowania do remontu, a Pan Daniel Różański dodatkowo za pomoc także przy innych pracach remontowo porządkowych.
Pan Wiesław Szostek za koszenie trawy.
Pani Sylwia Michalska, za oprawę muzyczną festynu i dzisiejszej choinki oraz innych imprez szkolnych.
Po wystąpieniu dyrektora odbył się występ artystyczny uczniów, przygotowany przez kółka artystyczno – teatralne klas I-III i IV-VIII pod opieką Pani Iwony Sokołowskiej i Bogumiły Grosz.
Jedną z najpiękniejszych atrakcji dla młodszych dzieci było oczywiście spotkanie z Mikołajem, po czym rozpoczęła się zabawa karnawałowa. Dziękujemy wszystkim za miłą, rodzinną atmosferę w czasie imprezy.
CZWARTY DZIEŃ FERII
Kolejny dzień ferii w szkole rozpoczął się od nauki grania w grę RUMINIKUB, w której uczniowie mieli szansę wykorzystać swoja spostrzegawczość oraz umiejętność logicznego myślenia. Uczestnictwo w grze sprawiło uczniom wiele przyjemności i satysfakcji z pokonania przeciwnika. Następnie dzieci przystąpiły do wykonania sandwiczów. Każdy miał szansę przygotowania dla siebie pysznej kanapki oraz nauczenia się obsługi urządzenia do pieczenia tostów. Dzieci z radością i z zaangażowaniem przystąpiły do wykonania kanapek i z niecierpliwością czekały, aż się upieką. Wspólne pieczenie sprawiło im wiele radości i było przyjemną zabawą.
1
Realizacja projektów e-Twinning w ramach Rządowego programu "Aktywna tablica"
W ramach realizacji Rządowego programie rozwijania infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnej - „Aktywna Tablica”, w I półroczu roku szkolnego 2018/2019 naszej szkole zrealizowano 3 projekty w ramach eTwinningu:
-
Рождественское настроение#Christmas, w ramach którego uczniowie zaprezentowali jak wyglądają kartki bożonarodzeniowe oraz udekorowana choinka w Polsce. Kartki wykonane były przez uczniów naszej szkoły.
-
,,Nasze Boże Narodzenie”, w ramach którego uczniowie wykonali nagranie video z kolędą zaśpiewaną przez przedszkolaków pt. ,,Jingle bells” oraz piosenką nagraną podczas wyjazdu na Jarmark Bożonarodzeniowy do Olsztyna. Piosenkę wykonała Eliza Wierzchołowska.
-
,,Tradycje bożonarodzeniowe w różnych regionach Polski”. W ramach tych działań uczniowie wykonali kalendarz św. Łucji informujący o pogodzie w najbliższym roku, nawiązaliśmy kontakt i wymieniliśmy się kartkami bożonarodzeniowymi ze Szkołą Podstawową im. Jana Brzechwy w Dratowie, byliśmy na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Olsztynie. Dzieci mogły obejrzeć ozdoby bożonarodzeniowe charakterystyczne dla naszego regionu, zaśpiewać wspólnie z mieszkańcami Olsztyna oraz radiem RMF FM świąteczną piosenkę, a w oczekiwaniu na Św. Mikołaja można było zrobić sobie zdjęcie z elfem, który wybijał monety.
Opiekunami uczniów w trakcie realizacji projektów były Panie: Jolanta Rozwadowska, nauczycielka j. angielskiego oraz Wioletta Siemianowska – nauczycielka matematyki, fizyki i jednocześnie e-koordynatorka działań w zakresie stosowania TIK .
-
TRZECI DZIEŃ FERII
22 stycznia 2020r. na zajęciach w szkole w czasie ferii zimowych, uczniowie wykonali samodzielnie, pod kierunkiem nauczycieli, galaretkę z owocami. Najpierw przeczytali przepis na opakowaniu galaretki, potem próbowali ustalić, które naczynia mają pojemność ½ , 1, 1,5 litra, a następnie sprawdzili swoje przewidywania, odmierzając pojemności za pomocą dzbanka z oznaczonymi pojemnościami. Po wykonaniu pomiarów odmierzyli odpowiednie ilości wody i rozpuścili galaretki. W czasie, gdy galaretka się studziła - uczniowie umyli owoce, pokroili je i ułożyli w pucharkach, a na końcu zalali galaretką. Jak prawdziwi kucharze, posprzątali po sobie, ustawili galaretki w lodówce. W oczekiwaniu na stężenie galaretek poszli na zajęcia ruchowe na salę gimnastyczną. Po wysiłku fizycznym, na zakończenie dnia wszyscy ze smakiem zjedli przygotowany smaczny i zdrowy deser.
12
Projekt czytelniczy klasy V- "W świecie fantazji"
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa V realizowała czytelniczy projekt klasowy pt. ,,W świecie fantazji”, przeprowadzając następujące zadania:
- Wybór ulubionej książki, wokół której miał być realizowany projekt.
- „Moja okładka do ulubionej książki” – prace plastyczne wykonane przez uczniów i zaprezentowane w postaci plakatu.
- Wykonanie ilustracji do wybranych fragmentów książki „Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa” C.S Lewisa - plakat.
- „ Maraton czytania”- wspólne czytanie fragmentów, wychowawca, uczniowie i rodzice. ( fotorelacja)
- „ Czy i ja mogę zostać pisarzem?” - propozycje uczniów na nowe zakończenie ich ulubionej książki.
DRUGI DZIEŃ FERII
Drugi dzień ferii w szkole upłynął na grach i zabawach planszowych oraz przygotowaniu słodkiego poczęstunku w postaci fantazyjnie udekorowanych gofrów.
Projekt czytelniczy klasy II ,,Słuchamy, czytamy i innych zachęcamy”,
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa II realizowała czytelniczy projekt klasowy pt. ,,Słuchamy, czytamy i innych zachęcamy”, przeprowadzając następujące zadania:
- Wyjście do biblioteki szkolnej, wybór przez uczniów książeczki do czytania pt. ,,Martynka”, napisanej przez Wandę Chotomską
- Poznanie twórczości polskiej autorki piszącej dla dzieci - Wandy Chotomskiej.
- Wystawa książek wybranej autorki .
- Codzienne 10-cio minutowe czytanie przygód Martynki przez nauczyciela.
- Czytanie wybranych historii przez dzieci w domu, krótkie streszczenie opowiadania w szkole.
- Wspólne wykonanie metryczki książki.
- Nauka opisu osoby na lekcji. Wykonanie w domu opisu bohaterki książki.
- Ilustrowanie omawianej literatury dziecięcej –,, Najciekawsza przygoda Martynki”.
- Wykonanie zakładek do książki.
Dzięki lekturze i podjętych działaniach dzieci poznały jak ważne są w życiu takie wartości jak: przyjaźń, dobro, miłość, rodzina, dowiedziały się, że należy pomagać rodzicom oraz jak wiele radości może dać pomoc w opiece nad młodszym rodzeństwem.
Archiwum Aktualności