• Szkoła Podstawowa
    im. Polskich Mistrzów Olimpijskich
    w Żabinach
    Strona domowaHerb Polski
  • Aktualności

            • RODZICE CZYTAJĄ - DZIECI SŁUCHAJĄ

            • Niedawno gościliśmy w naszym przedszkolu Panią Dyrektor, która przeczytała dzieciom książkę pt. "Szewczyk Dratewka". Wszystkie dzieci z wielką uwagą oraz zaciekawieniem słuchały bajki. 😊 📚📖👨‍👩‍👧‍👦

            • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

            • Dnia  11 lutego 2019 roku obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku odbył się on pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Uczniowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali krótki występ artystyczny, w ramach którego przestawili dwie scenki sytuacyjne ukazujące skutki uzależnienia od internetu, a na koniec występu zaśpiewali piosenkę pt. ,,Przytul hejtera”, nawiązującą do problemu hejtu. Po występie dzieci obejrzały krótki film związany z cyberprzemocą, który także poruszał temat uzależnienia od komputera i portali społecznościowych.  Z okazji DBI pani Dyrektor, Ewa Kopańska,  przygotowała krótki quiz wiedzowy ,dzięki któremu przypomniała najważniejsze zagadnienia związane z Internetem, zasadami bezpieczeństwa w sieci  oraz cyberprzemocą. Każdy uczeń, który poprawie odpowiedział na pytanie dostał w nagrodę cukierka. W tym dniu rozdawano naklejki na bluzki oraz broszurki informacyjne związane z akcją DBI. W tym dniu wszyscy  zaangażowali się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu oraz promocję tolerancji.

            • "RODZICE CZYTAJĄ - DZIECI SŁUCHAJĄ"

            • 14 stycznia przedszkolaki odwiedził gość - konsultant oświatowy z wydawnictwa MAC, Pan Tomasz Jabłoński, który przeczytał dzieciom bajkę pt. "Mały Pirat".Dziękujemy za poświęcony czas 😊📚📖

            • ZBIÓRKA DLA LENKI

            • Kochani!

              Podczas choinkowej zbiórki pieniędzy dla chorej Julii Rówczyńskiej zebraliśmy 335,00 zł, a wszystko po to, żeby wspomóc zbiórkę środków na strasznie drogą terapię genową lekiem Zolgensma - jedyną szansę na uratowanie życia małej Julki. Kwota została wpłacona na konto zbiórki Fundacji Siepomaga. Mamy głęboką nadzieję i wiarę zarazem, że kwota ta będzie kolejnym małym krokiem do uratowania życia Julki.

            • Choinka noworoczna 2019

            • 8 lutego 2019r. odbyła się w naszej szkole choinka noworoczna. W tym niezwykle ważnym wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście: Pani Marzanna Borkowska- radna z Gralewa Stacji i Rapat, Pan Sylwester Kasprowicz- radny Gminy Rybno, przedstawiciel lokalnej prasy,  ksiądz proboszcz - Marian Zbrojski,  Pani Jolanta Kępczyńska-  sołtys Gralewa Stacji, Pan Ryszard Podowski – sołtys Prus, strażacy OSP w Żabinach, przedstawiciele Stowarzyszenia Żabianka: Panie Bożena Rozentalska i Katarzyna Wrombel. Pani dyrektor – Ewa Kopańska- podziękowała Radzie Rodziców za pomoc w przygotowaniu imprezy, a następnie wręczyła podziękowania dla osób, które wspierały placówkę w różnych działaniach. Tytuły Przyjaciela Szkoły otrzymali:

              Pan Tomasz Węgrzynowski za realizację inwestycji w postaci termomodernizacji budynku szkoły, prace remontowe na rzecz szkoły.

              Panie Aneta Świątek, Maria Szostek, Patrycja Banaszek, Państwo Elżbieta i Bronisława Ługowscy za pomalowanie w czasie wakacji 2 sal lekcyjnych, w tym sali oddziału przedszkolnego, ozdobienie jej kolorowymi rysunkami, naprawy ubytków farby w łazience i na korytarzu oraz za pomoc w wynoszeniu sprzętów ze strychu w celu przygotowania do wykonania ocieplenia. Pan Bronisław Ługowski, dodatkowo za naprawy oświetlenia.

              Pani Agnieszka Szulc za uszycie strojów dla uczniów do wykonania poloneza.

              Stowarzyszenie „Żabianka” za zorganizowanie wyjazdu uczniów do kina z okazji Dnia Dziecka i prowadzenie zajęć plastycznych dla uczniów naszej szkoły w ubiegłym roku szkolnym

              Strażacy OSP w Żabinach za zorganizowanie atrakcji dla uczniów z okazji Dnia Dziecka

              Pan Andrzej Sokołowski za zorganizowanie na własny koszt transportu sprzętu rekreacyjnego na festyn i Pan Mariusz Banaszek oraz Marcin Nadolski za pomoc w tym transporcie.

              Pani Katarzyna Nazar za usługi szycia na cele kółka artystycznego

              Panie i Panowie: Joanna Sokołowska, Bożena Lewicka, Bernadetta Frąckiewicz, Maciej Rege, Daniel Różański za pomoc w wynoszeniu sprzętów ze strychu w celu przygotowania do remontu, a Pan Daniel Różański dodatkowo za pomoc także przy innych pracach remontowo porządkowych.

              Pan Wiesław Szostek za koszenie trawy.

              Pani Sylwia Michalska, za oprawę muzyczną festynu i dzisiejszej choinki oraz innych imprez szkolnych.

              Po wystąpieniu dyrektora odbył się występ artystyczny uczniów, przygotowany przez kółka artystyczno – teatralne klas I-III i IV-VIII pod opieką Pani Iwony Sokołowskiej i Bogumiły Grosz.

              Jedną z najpiękniejszych atrakcji dla młodszych dzieci było oczywiście spotkanie z Mikołajem, po czym rozpoczęła się zabawa karnawałowa. Dziękujemy wszystkim za miłą, rodzinną atmosferę w czasie imprezy.   

            • CZWARTY DZIEŃ FERII

            • Kolejny dzień ferii w szkole rozpoczął się od nauki grania w grę RUMINIKUB, w której uczniowie mieli szansę wykorzystać swoja spostrzegawczość oraz umiejętność logicznego myślenia. Uczestnictwo w grze sprawiło uczniom wiele przyjemności i satysfakcji z pokonania przeciwnika. Następnie dzieci przystąpiły do wykonania sandwiczów. Każdy miał szansę przygotowania dla siebie pysznej kanapki oraz nauczenia się obsługi urządzenia do pieczenia tostów. Dzieci z radością i z zaangażowaniem przystąpiły do wykonania kanapek i z niecierpliwością czekały, aż się upieką. Wspólne pieczenie sprawiło im wiele radości i było przyjemną zabawą.

            • Realizacja projektów e-Twinning w ramach Rządowego programu "Aktywna tablica"

            • W ramach realizacji Rządowego programie rozwijania infrastruktury oraz kompetencji  uczniów i nauczycieli   w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnej - „Aktywna Tablica”, w I półroczu roku szkolnego 2018/2019  naszej szkole zrealizowano 3 projekty w ramach eTwinningu:

              1. Рождественское настроение#Christmas, w ramach którego uczniowie zaprezentowali  jak wyglądają  kartki bożonarodzeniowe oraz udekorowana choinka  w Polsce. Kartki wykonane były przez uczniów naszej szkoły.

              2. ,,Nasze Boże Narodzenie”, w ramach którego uczniowie wykonali nagranie video z kolędą zaśpiewaną przez przedszkolaków pt. ,,Jingle bells”  oraz piosenką nagraną podczas wyjazdu na Jarmark Bożonarodzeniowy do Olsztyna. Piosenkę wykonała Eliza Wierzchołowska.

              3. ,,Tradycje bożonarodzeniowe w różnych regionach Polski”. W ramach tych działań uczniowie wykonali kalendarz św. Łucji informujący o pogodzie w najbliższym roku, nawiązaliśmy kontakt  i wymieniliśmy się kartkami bożonarodzeniowymi ze Szkołą Podstawową im. Jana Brzechwy w Dratowie, byliśmy na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Olsztynie. Dzieci mogły obejrzeć ozdoby bożonarodzeniowe charakterystyczne dla naszego regionu,  zaśpiewać wspólnie z mieszkańcami Olsztyna oraz radiem RMF FM świąteczną piosenkę, a w  oczekiwaniu na  Św. Mikołaja można było zrobić sobie zdjęcie z elfem, który wybijał monety.

              Opiekunami uczniów w trakcie realizacji projektów były Panie: Jolanta Rozwadowska, nauczycielka j. angielskiego oraz Wioletta Siemianowska – nauczycielka matematyki, fizyki i jednocześnie e-koordynatorka   działań w zakresie stosowania TIK .

            • TRZECI DZIEŃ FERII

            • 22 stycznia 2020r. na zajęciach w szkole w czasie ferii zimowych, uczniowie wykonali samodzielnie, pod kierunkiem nauczycieli, galaretkę z owocami. Najpierw przeczytali przepis na opakowaniu galaretki, potem próbowali ustalić, które naczynia mają pojemność ½ , 1, 1,5 litra, a następnie sprawdzili swoje przewidywania, odmierzając pojemności za pomocą dzbanka z oznaczonymi pojemnościami. Po wykonaniu pomiarów odmierzyli odpowiednie ilości wody i rozpuścili galaretki. W czasie, gdy galaretka się studziła - uczniowie umyli owoce, pokroili je i ułożyli w pucharkach, a na końcu zalali galaretką. Jak prawdziwi kucharze, posprzątali po sobie, ustawili galaretki w lodówce. W oczekiwaniu na stężenie galaretek poszli na zajęcia ruchowe na salę gimnastyczną. Po wysiłku fizycznym, na zakończenie dnia wszyscy ze smakiem zjedli przygotowany smaczny i zdrowy deser.

            • Projekt czytelniczy klasy V- "W świecie fantazji"

            • W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa V realizowała czytelniczy projekt klasowy pt. ,,W świecie fantazji”, przeprowadzając następujące  zadania:

              • Wybór ulubionej książki, wokół której miał być realizowany projekt.
              • „Moja okładka do ulubionej książki” – prace plastyczne wykonane przez uczniów i zaprezentowane w postaci plakatu.
              • Wykonanie ilustracji do wybranych fragmentów książki „Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa” C.S Lewisa - plakat.
              • „ Maraton czytania”- wspólne czytanie fragmentów, wychowawca, uczniowie i  rodzice. ( fotorelacja)
              • „ Czy i ja mogę zostać pisarzem?” - propozycje uczniów na nowe zakończenie ich ulubionej książki.

            • DRUGI DZIEŃ FERII

            • Drugi dzień ferii w szkole upłynął na grach i zabawach planszowych oraz przygotowaniu słodkiego poczęstunku w postaci fantazyjnie udekorowanych gofrów.

            • Projekt czytelniczy klasy II ,,Słuchamy, czytamy i innych zachęcamy”,

            • W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa II realizowała czytelniczy projekt klasowy pt. ,,Słuchamy, czytamy i innych zachęcamy”, przeprowadzając następujące  zadania:

              1. Wyjście do biblioteki szkolnej,  wybór przez uczniów książeczki do czytania pt. ,,Martynka”,   napisanej przez  Wandę  Chotomską 
              2. Poznanie twórczości polskiej autorki piszącej dla dzieci - Wandy Chotomskiej.
              3. Wystawa  książek wybranej autorki .
              4. Codzienne 10-cio minutowe czytanie przygód Martynki przez nauczyciela.
              5. Czytanie wybranych historii przez dzieci w domu, krótkie streszczenie  opowiadania w szkole.
              6. Wspólne wykonanie metryczki książki.
              7. Nauka opisu osoby na lekcji. Wykonanie w domu opisu bohaterki książki.
              8.  Ilustrowanie omawianej literatury dziecięcej –,, Najciekawsza przygoda Martynki”.
              9. Wykonanie zakładek do książki.

              Dzięki lekturze i podjętych działaniach dzieci  poznały jak ważne są w życiu takie wartości jak: przyjaźń, dobro, miłość, rodzina, dowiedziały się, że należy pomagać rodzicom oraz jak wiele radości może dać pomoc w opiece nad młodszym rodzeństwem.

               

            • PIERWSZY DZIEŃ FERII

            • Pierwszego dnia ferii zimowych nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach fotograficznych przeprowadzonych przez p.Mateusza Krajewskiego. Uczniowie podczas zajęć nauczyli się podstawowych informacji na temat fotografii, zasad zrobienia idealnych zdjęć aparatem oraz telefonem, które później wykorzystywali w praktyce.Po skończonych warsztatach, pod opieką p.Aleksandry Krajewskiej oraz p.Joanny Gawlik uczniowie bawili się kodowaniem przez kolorowanie, które rozwija umiejętności logicznego i komputacyjnego myślenia. Następnie ćwiczyliśmy sprawność manualną oraz strategicznego myślenia przy wykorzystaniu klocków „Jenga”. Uczniowie pracowali w grupie świetnie się przy tym bawiąc.Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa we wspólnych zajęciach w następnych dniach ferii.

          • Projekt czytelniczy klasy VIII- „Morderstwo w Orient Expressie”.
            • Projekt czytelniczy klasy VIII- „Morderstwo w Orient Expressie”.

            • Projekt czytelniczy pod hasłem „Rozwijamy czytanie rozwiązując zagadki kryminalne w oparciu

              o powieść Agathy Christie”.

              W ramach Narodowego Programu Czytelnictwa ósmoklasiści pracowali  w oparciu o książkę Agathy Christie pt. „Morderstwo w Orient Expressie”. Realizowali różnorodne zadania, które przekonały ich o tym, że obcowanie z książką to nie tylko czytanie, ale także pełna niespodzianek przygoda, dostarczająca wiedzy. Promując czytelnictwo zaprojektowali i wykonali okładki do przeczytanej książki wykorzystując różne techniki plastyczne. Jedna z uczennic ułożyła krzyżówkę, której hasło brzmi MORDERSTWO W ORIENT EXPRESIE, poza tym dzięki swej pomysłowości i kreatywności stworzyła grę planszową „Zagadki detektywistyczne”.  Grupa chłopców opracowała i wykonała model pociągu. Końcowym etapem projektu było napisanie innego zakończenia książki. Ósmoklasistka wcieliła się w postać detektywa i rozwiązała zagadkę zamykającą śledztwo dotyczące zamordowanego bohatera powieści. Jeżeli ktoś lubi zabawiać się w detektywa i rozwiązywać z bohaterami zagmatwane zagadki, to książka „Morderstwo w Orient Expressie” z pewnością Go zainteresuje.

            • CHOINKA NOWOROCZNA

            • Zabawa Noworoczna wpisała się na stałe w kalendarz imprez organizowanych w naszej szkole.17 stycznia na Choinkę do szkoły licznie przybyli uczniowie, ich rodzice oraz mieszkańcy pobliskich wsi. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 17.00. Pani dyrektor – Magdalena Czarnomska – przywitała wszystkich zebranych gości następnie odbyły się występy artystyczne przygotowane przez uczniów pod kierunkiem nauczycielek Iwony Sokołowskiej i Bogumiły Grosz. Mali artyści prezentowali swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne. W specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach przedstawiali inscenizacje, tańce i piosenki o tematyce zimowej oraz noworocznej. Ich występy publiczność nagrodziła wielkimi brawami.Dodatkową, wielką atrakcją była wizyta Mikołaja, który przyniósł prezenty. Po jego wizycie był czas na poczęstunek. Stroną kulinarną zajęły się niezawodne mamy, które upiekły ciasto, przygotowały pyszne zapiekanki i frytki.Po części artystycznej wszyscy ruszyli do tańca. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły się pobawić ze szkolnymi kompanami, rodzicami i nauczycielami. Wszyscy uczestnicy zabawy mieli świetne humory i dali się ponieść wesołym rytmom, a wspomnienia tych miłych chwil będą trwały długo.

            • Projekt czytelniczy kl. VII pt. „Gorzka czekolada, czyli o tym co w życiu jest najważniejsze”.

            • W ramach Narodowego Programu Rozwoju  Czytelnictwa klasa VII realizowała projekt czytelniczy pt. „Gorzka czekolada, czyli o tym co w życiu jest najważniejsze”. Wykorzystano zbiór opowiadań współczesnych autorów polskich ( Boręsewicz P., Cesarz W., Kosmowska B., Maleszka A., Ryrych K., Terechowicz K.).„ Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Każde opowiadanie  dotyczy innej wartości – szacunku, życzliwości, uczciwości, odpowiedzialności, odwagi, samodyscypliny, pokojowości, sprawiedliwości, wolności, przyzwoitości, optymizmu, przyjaźni, piękna i mądrości. W oparciu o tę lekturę podjęto następujące działania:

              1. samodzielne  i wspólne czytanie wybranego opowiadania przez każdego siódmoklasistę,
              2. napisanie streszczenia z przeczytanego opowiadania,
              3. wykonanie plakatu  zachęcającego do przeczytania „Gorzkiej czekolady” z wykorzystaniem napisanych streszczeń.
              4. pogadanka dotycząca wpływu ważnych wartości na charakter i życie każdego człowieka,
              5. przygotowanie gazetki  i wystawki książek w/w autorów  w klasie promującej czytanie.
            • BEZPIECZNE FERIE

            • SPOTKANIE W SZKOLE NA TEMAT BEZPIECZNYCH FERII„Jak bezpiecznie spędzić ferie” - to temat spotkania policjantów z uczniami naszej szkoły.Podczas spotkania mundurowi przypomnieli dzieciom m.in. o tym jak można bezpiecznie spędzać czas wolny. Rozmawiali także o bezpieczeństwie w sieci oraz o tym, jak i kiedy korzystać z numerów alarmowych. Funkcjonariusze przypomnieli także, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.

            • Przedstawienie teatralne "Trzy małe świnki"

            • W dniu 15.01.2020 mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienie kukiełkowe pt.: "Trzy małe świnki" w wykonaniu grupy aktorów, które opowiadało o perypetiach trójki rodzeństwa, która nie mogła dojść do porozumienia, z jakich materiałów zbudować dom. Urocze przedstawienie o trzech świnkach zarówno bawiło, jak i uczyło. Dzieci przekonały się, że to, co w życiu ważne, wymaga przemyślenia i zaangażowania, a ciężka sumienna praca naprawdę się opłaca.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach
      • (+23) 696-76-11 509840510 Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych: Justyna Jabłonka Zastępca Inspektora Ochrony Danych: Justyna Cybulska, adres e-mail: iod@gminarybno.pl
      • Żabiny 26, 13-220 Rybno Poland
      • Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Podstawową im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach (adres: Żabiny 26, 13-220 Rybno) jako Administratora danych, w celu zrealizowania Twojej sprawy. Jeżeli chcesz skontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, którym jest Pani Justyna Jabłonka lub z Zastępcą Inspektora Ochrony Danych, którym jest Pani Justyna Cybulska - napisz pod adres e-mail: iod@gminarybno.pl Twoje dane będziemy przechowywać do czasu zrealizowania sprawy, w której się z nami kontaktujesz, wygaśnięcia ewentualnych roszczeń z nią związanych lub momentu wygaśnięcia obowiązków przechowywania danych wynikających z przepisów prawa. Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych oraz otrzymania ich kopii, poprawienia, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w każdym czasie – po spełnieniu określonych w RODO przesłanek. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeżeli tego nie zrobisz nie będziemy mogli się z Tobą skontaktować, a tym samym załatwić Twojej sprawy.
    • Logowanie