19 lutego 2020r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. Dzień ten obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od wielu lat przekroczył jej granice, angażując państwa z całego świata. Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, obchodzony jest w pierwszej połowie lutego. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy od 2005r. DBI 2020 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Ma zachęcić wszystkich użytkowników Internetu do angażowania się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.
Nasze działania obejmowały przeprowadzenie zajęć o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu, wykonanie gazetki na korytarzu szkolnym o netykiecie, cyberprzemocy i hejcie oraz jak zapobiegać i radzić sobie z cyberprzemocą. Finałowym elementem obchodów Dnia bezpiecznego Internetu było przedstawienie teatralne, przygotowane przez uczniów klasy VII pod kierunkiem wychowawczyni-Ewy Kopańskiej. Inscenizacja ukazała jak bezsensowne korzystanie z Facebook-a może utrudnić prawdziwe relacje, nawiązanie szczerej przyjaźni. Pokazała też jak wiele tracimy, patrząc tylko w ekran monitora, czy telefonu oraz to, że nic nie zastąpi miłego uśmiechu, radosnego spojrzenia, życzliwego słowa, wypowiedzianego twarzą w twarz.
Klasa VII przygotowała piękne dekoracje, ukazując sceny w domu, w szkole i na imprezie urodzinowej. W przedstawieniu wykorzystano piosenki o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu oraz filmik „ Dodaj znajomego”, który uzmysłowił uczniom, że łatwo jest obrażać innych w Internecie, a dużo trudniej patrząc tej osobie w oczy w realne rzeczywistości. Apel zakończono przesłaniem:
Prawdziwy przyjaciel pamięta o drugim człowieku i umie go dostrzec” w rzeczywistym świecie. Internet jest potężnym medium, które można wykorzystać w służbie człowiekowi i zdobywaniu ciekawych informacji, ale najważniejsze to „mieć serce i patrzeć sercem” na drugą osobę a nie tylko na siebie”.