21 września 2023r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniwskiego. Kandydaci ubiegający się o funkcję w samorządzie mieli okazję przedstawić swój program wyborczy podczas krótkiego apelu, który odbył się w dzień poprzedzający wybory . Nie zabrakło chwytliwych postulatów: „więcej wycieczek”, „dzień bez jedynki” czy „większa ilość dyskotek”. Każdy z uczniów naszej szkoły mógł oddać głos na swojego kandydata. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała komisja wyborcza w składzie: Weronika Nazar, Eliza Lewicka, Zofia Gontarz, Tomasz Rozentalski, Bartosz Zdunek, Nikola Szczypińska, Wiktor Sokołowski oraz Julia Banaszek. Głosami szkolnych wyborców Przewodniczącą Szkoły została Maria Licznerska, a opiekunem Samorządu Uczniowskiego pani Wioletta Siemianowska. Osoby, które również weszły w skład Rady Samorządu Uczniowskiego to: Jakub Szostek, Julia Kwiatkowska oraz Hanna Potorska. Gratulujemy!
WYBORY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
DZIEN EDUKACJI NARODOWEJ
Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do wyrażenia wdzięczności za wysiłek włożony w wychowanie i wielkie serce wkładane na rzecz pracy z dziećmi. W tym dniu pamiętamy o wszystkich pracownikach szkoły.
I właśnie z tej okazji 13 października 2023 r. obchodziliśmy szkolne obchody Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie wszystkich klas pod kierunkiem p. J. Gawlik, P.A. Krajewskiej i p. W. Siemianowskiej piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi i administracji. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków składając życzenia, oraz przepiękne upominki.
Podczas uroczystości, Pani Dyrektor – Magdalena Czarnomska, uroczyście wręczyła pracownikom szkoły przyznane nagrody Dyrektora oraz Wójta, życząc jednocześnie satysfakcji i radości z wykonywanej pracy, a także dalszych sukcesów w zawodzie nauczyciela.
Wszystkim pracownikom szkoły życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!
FILM O MIKOLAJU KOPERNIKU
Zapraszamy do obejrzenia filmu propagującego postać i osiągnięcia Mikołaja Kopernika przygotowanego przez uczestników szkolnego koła artystyczno - teatralnego klas IV-VII na naszym profilu na facebooku.
PRACE KONKURSOWE
#ProgramSzkolaPrzyjaciolKopernika
W związku z obchodami urodzin Mikołaja Kopernika nasi uczniowie przygotowali lapbooki podsumowujące zdobytą wiedzę. Najciekawsze zostały zgłoszone do konkursu przez zaprzyjaźniona szkołę.
WYSTAWA
W ramach obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w naszej szkole została przygotowana wystawa „Polacy – bohaterowie nauki”, która prezentuje polskich naukowców i ich dorobek. Została przygotowana przez uczniów poszczególnych klas i przybliża osiągnięcia: Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskiej – Curie, Ignacego Łukasiewicza, Jana Heweliusza, , Stanisława Ulama, Jana Czochralskiego, Jacka Karpińskiego i Henryka Arctowskiego. Galerie prac można było podziwiać podczas Festiwalu Nauk Kopernika.
8
Szybciej, Wyżej, Silniej
Podwójne wicemistrzostwo naszych reprezentacji w Mistrzostwach Gminy w Halowej Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców Szkół Podstawowych. Uzyskany wynik sportowy został wykuty w skutek autentycznym oznakom zmęczenia, podejmowanego ryzyka, zadowolenia, pozytywnego nastawienia, współpracy, łączności z widownią a momentami nawet zauważalnym oznakom rozpaczy. Dzieje się tak dlatego, gdyż bezpośrednia konfrontacja
z rywalem sportowym dostarcza wielu bodźców, a wartością wychowawczą tej formy aktywności ruchowej jest to, iż sukces sportowy tworzy się w zbiorowym wysiłku. Gratulujemy!!! Jesteśmy z Was bardzo dumni. Turniej odbył się w dniu 14 marca w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybnie.
Skład drużyny dziewcząt: Julia Kwiatkowska, Marika Laskowska, Zuzanna Kozłowska, Weronika Nazar, Wiktoria Nazar, Sara Kruszyńska, Zuzanna Nadolska, Amelia Popowicz.
Skład drużyny chłopców: Bartosz Zdunek, Dominik Laskowski, Karol Kliniewski, Szymon Gajek, Szymon Konarzewski, Szymon Marchlewicz, Oskar Plewa, Piotr Potorski, Dominik Ziółkowski.
#ProgramSzkolaPrzyjaciolKopernika #550rocznicaUrodzinKopernika
W ramach obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w naszej szkole gościł dr Radosław Wiśniewski, który poprowadził prelekcję na temat osoby Mikołaja Kopernika. Wykładu wysłuchali uczniowie oraz zaproszeni goście z Dziennego Domu Pobytu w Jeglii oraz Klubu Seniora w Żabinach.
2
Kartka urodzinowa dla Mikołaja Kopernika
3 stycznia 2023 roku na zajęciach Szkolnego Koła Wolontariatu uczniowie przygotowywali kartki z życzeniami urodzinowymi. Na początku odbyła się pogadanka na temat wysyłania i otrzymywania kartek okolicznościowych oraz sposobu upamiętnienia rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Wolontariusze podzieleni na grupy rysowali i wycinali różne elementy z kolorowego papieru, po czym komponowali z nich układ na kartce. Redagowali „Serdeczne życzenia” z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Uczniowie tworzyli kartki na wiele sposobów. Pomysłów nie brakowało.
WIZYTA PRZEDSTWICIELI Z ZS IŁOWO -OSADA
Wybór szkoły ponadpodstawowej nie dla każdego ósmoklasisty jest oczywisty i prosty, a czas ostatecznego wyboru jednej ze szkół zbliża się wielkimi krokami. Aby wspomóc ósmoklasistów w podjęciu życiowej decyzji 2 marca odwiedzili nas przedstawiciele Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Iłowie – Osadzie, którzy w ciekawy sposób zaprezentowali zasoby i atuty swojej placówki, za co bardzo dziękujemy! A wszystkim ósmoklasistom życzymy dobrych wyborów!
2
MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM
Wszyscy znamy powiedzenie, że „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym ...”. Dlatego też, chcąc spopularyzować wśród naszych uczniów wiedzę ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek zagrożenia pożarem oraz szeroko rozumianego ratownictwa, a także historii i tradycji ruchu strażackiego w dniu 10 marca br. wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Turniej na szczeblu gminnym został przeprowadzony w Strażnicy OSP w Rybnie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie Filip Dolatkowski i Wiktor Sokołowski z klasy czwartej w kategorii klas I - IV oraz Kordian Sokołowski z klasy ósmej w kategorii klas V -
- VIII. Po testach zarówno Filip jak i Wiktor zajęli ex aequo z dwoma uczniami z innych szkół wysokie I i II miejsca. Ostatecznie w klasyfikacji końcowej po dogrywce w formie odpowiedzi ustnej Filip Dolatkowski zajął II miejsce, a Wiktor Sokołowski uplasował się na miejscu IV. Pragniemy jednocześnie zaznaczyć, że Filip zakwalifikował się do dalszych eliminacji już na szczeblu powiatowym. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy uzyskanego wyniku.
Edukacyjne naklejki na schodach
Edukacyjne naklejki na schodach
W naszej szkole pojawił się niecodzienny element dekoracyjny wykonany przy pomocy urządzenia wielofunkcyjnego zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości” oraz dzięki pomysłowości pani Jolanty Rozwadowskiej oraz pana Mirosława Szczepańskiego.
Naklejki mają na celu zmienić wizerunek naszej szkoły na bardziej przyjazny, wspomóc uczniów w utrwalaniu wiedzy oraz zmotywować do kreatywnego myślenia.
FESTIWAL NAUK
#ProgramSzkolaPrzyjaciolKopernika
W ramach programu „Szkoła Przyjaciół Kopernika” uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Festiwalu Nauk Kopernika”. 10 marca odbyły się w naszej szkole warsztaty tematyczne. W nawiązaniu do kopernikańskiego poszukiwania wiedzy, nasi uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi badacze i naukowcy. Wszyscy uczniowie pracowali metodą stacji zadaniowych. Na kilkunastu stanowiskach czekały na nich różnorodne zadania: kody QR z zadaniami wiedzowymi na temat Mikołaja Kopernika, photony, obwody elektryczne, nurek Kartezjusza, teleskop, kostka Rubika, elektroskop, zadania związane z częściami ciała, w świecie owadów, eksperymenty chemiczne, kosmiczne kolorowanki, angielskojęzyczne zadania interaktywne związane z kosmosem, światło-barwa. Najmłodsze dzieci mogły zagrać w autorską grę planszową związaną z postacią słynnego astronoma.
Nasi „naukowcy” spisali się na medal, potwierdzając myśl, że najlepsza nauka jest przez zabawę.
MIEDZYSZKOLNY KONKURS PROFILAKTYCZNY "DOPÓKI MASZ WYBÓR" ORGANIZOWANY PRZEZ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ IM. JANUSZA KORCZAKA W KOSZELEWACH
II miejsce - Julia Banaszek
III miejsce - Zuzanna Szulc
Wyróżnienie - Zofia Ziółkowska
Ku chwale Żołnierzy Wyklętych
Utworem- „Dziwny jest ten świat” - rozpoczął się 1 marca 2023r. apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie z kółka artystyczno- teatralnego klas IV-VII starali się ukazać do czego prowadzi nienawiść, pogarda dla ludzi o odmiennych poglądach. Żołnierze Niezłomni za walkę o wolną Polskę, niezależną od komunistycznego Związku Radzieckiego byli prześladowani. Władze socjalistycznej Polski dążyły do tego, aby Polacy o nich zapomnieli. W 2011 r. ustanowiono dzień 1 marca świętem, które ma przypominać o żołnierzach podziemia niepodległościowego. W czasie apelu przekazano uczniom informację o tym, kim byli Żołnierze Wyklęci, jakie działania podejmowali i w jaki sposób byli prześladowani. Zaprezentowano sylwetki dwóch Żołnierzy Niezłomnych- Zygmunta Szendzielarza pseudonim „Łupaszka” oraz Józefa Franczaka- pseudonim „Laluś”, wykorzystując filmiki biograficzne przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Informacje, wiersze i piosenki były ilustrowane obrazami, filmikami wyświetlanymi na ekranie w formie prezentacji multimedialnej. Uczennice pięknie zaśpiewały też piosenki, upamiętniające bohaterów niezłomnych. Mimo niełatwych treści, uczniowie naszej szkoły byli skupieni, z emocjami i uwagą wysłuchali występu artystycznego, przygotowanego pod kierunkiem Bogumiły Grosz i Ewy Kopańskiej.
Opracowała: Ewa Kopańska
PROSIMY O 1,5% PODATKU
ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU
„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…”
20 lutego 2023 roku uczniowie klas V – VIII wraz z opiekunami udali się do Nidzicy. Celem wycieczki było obejrzenie spektaklu „Dziady - część. II” Adama Mickiewicza w wykonaniu profesjonalnych aktorów Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie. Wśród blasku świec i pomysłowej scenografii śledziliśmy niezwykłe historie trzech duchów: dzieci Józia i Rózi, złego pana oraz pasterki Zosi, które opowiedziały o swoim życiu oraz winie, przez którą nie mogą dostać się do nieba, a także odbywanej karze. Sztuka przeniosła nas w czasy pogańskie i podkreśliła ludowe wierzenia, że nie ma winy bez kary.
DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Każdego roku, 21 lutego, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione po to, aby wszyscy na całym świecie uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków. Dbając o język, chronimy kulturę i tożsamość narodową.
W obchody Dnia języka Ojczystego włączyli się także uczniowie naszej szkoły. Uczniowie klas IV – VIII brali udział w konkursie poprawności językowej na platformie Quizizz, przygotowanym przez panią Joannę Gawlik .Ponadto wszyscy uczniowie mieli okazję wziąć udział w konkursach, quizach i zabawach językowych, które odbywały się na holu. Dla każdej grupy wiekowej przygotowano inne konkurencje. Najmłodsi układali podpisy do obrazków, wskazywali głoski w wyrazach. Trochę starsi uczniowie zmagali się z ortografią, łamańcami językowymi, poprawną polszczyzną. Nie zabrakło pytań z kategorii gramatyka i literatura. Na wszystkich, którzy przyłączyli się do zabawy czekała słodka niespodzianka, można było zdobyć także ocenę za aktywność z języka polskiego.
Najwyższe wyniki w konkursie uzyskali:
Amelia Popowicz – klasa VIII
Szymon Gajek – klasa VIII
Krzysztof Orzechowski – klasa VIII
Eliza Lewicka – klasa VI.
Gratulujemy!
PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE "KOPCIUSZEK"
20 lutego 2023 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i kl. I – III pojechały do Nidzicy, gdzie obejrzały przedstawienie teatralne pt. „Kopciuszek”. Spektakl przedstawili aktorzy z Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie. Był to niezwykle ciekawy, roztańczony i rozśpiewany występ z efektami świetlnymi, co spowodowało, że dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały przedstawienie. Aktorzy poprzez aktywne włączenie dzieci do wspólnej zabawy pozwolili, aby poczuły się jak w prawdziwej bajce. Znana i lubiana przez dzieci baśniowa historia jeszcze raz przypomniała wszystkim, że w życiu warto być dobrym, kochać i mieć marzenia. Profesjonalna gra aktorów sprawiła, że był to wspaniale i ciekawie spędzony czas. Po zakończeniu przedstawienia cała widownia nagrodziła wspaniałych aktorów ogromnymi brawami.
Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dzień Dziadka to jedne z piękniejszych dni w roku. Te szczególne dni w kalendarzu kojarzone są z szacunkiem, ciepłem, dzieciństwem i podziękowaniami. Babcia i Dziadek to bez wątpienia bardzo ważne osoby w naszym życiu. Ich święto obchodzimy w styczniu, pełnym chłodnych, szarych dni, jednak urok jaki niesie ze sobą wprowadza wszystkich w magiczny nastrój. W tych niezwykłych dniach Babcie i Dziadkowie otrzymują od swoich bliskich wyjątkowe dowody miłości, sprawiające im ogromną przyjemność. W związku z powyższym w naszej szkole 16 lutego 2023 roku odbyła się uroczysta akademia dla Babć i Dziadków zorganizowana z okazji Ich święta. W uroczystości wystąpiły dzieci z klas 0-III. Na początku pani dyrektor Magdalena Czarnomska w imieniu własnym oraz całej społeczności szkolnej przywitała Szanownych Gości oraz złożyła najserdeczniejsze życzenia z okazji Ich Święta. Następnie wszystkie występujące dzieci z wielkim przejęciem recytowały wzruszające wiersze oraz śpiewały piosenki związane tematycznie z tymże świętem. Nie zabrakło również prezentów przygotowanych przez dzieci.
Archiwum Aktualności