W dniu 21 czerwca 2018r. odwiedził nas Pan policjant z Posterunku Policji w Rybnie- dzielnicowy asp.szt. Dariusz Karbowski, który przypomniał o zasadach bezpieczeństwa w czasie wakacji oraz rozdał uczniom ulotki zawierające cenne informacje w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą".
Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas I-III
20 czerwca 2018 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas I - III. W konkursie uczestniczyły 3 drużyny z klas: I, II i III. Celem konkursu było świadome posługiwanie się językiem ojczystym w piśmie, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych oraz sprawdzenie, w jakim stopniu uczniowie potrafią je zastosować.
Wyniki konkursu:
I miejsce – drużyna kl. III w składzie: Oliwia Tułodziecka, Oskar Plewa, Zuzanna Nadolska, Paulina Orzeł
II miejsce – drużyna klasy II w składzie: Karolina Mądzelewska, Aleksandra Reszka, Fabian Wiśniewski i Wiktoria Nazar.
III miejsce – drużyna kl. I w składzie: Maria Licznerska, Zosia Gontarz, Oskar Potorski,
Konkurs przygotowała i przeprowadziła Iwona Sokołowska.
Projekt edukacyjny: Polska i jej droga do niepodległości
W ramach działań związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości wszystkie klasy realizowały projekt „Polska i jej droga do niepodległości”, w ramach którego uczniowie zbierali informacje na temat różnych zagadnień związanych z walką o niepodległość i okolicznościami odzyskania przez Polskę niepodległości, a klasy młodsze na temat ojczyzny. Następnie klasy wykonały plakaty na poniższe tematy:
klasy 0-III Moja ojczyzna – Polska (symbole narodowe i ich symbolika, stolica Polski, miejsca pamięci narodowej, ważne zabytki Polski itp.)
klasy IV- Twórcy niepodległości (J. Piłsudski, R. Dmowski, I.J. Paderewski, E. Rydz-Śmigły)
klasa V- Droga Polski do niepodległości (walka o zachowanie polskości pod zaborami- walka z rusyfikacją i germanizacją)
klasa VI – Droga Polski do niepodległości( Legiony Polskie we Włoszech, powstania narodowe)
klasa VII- Droga Polski do niepodległości- działania Polaków w czasie I wojny św. na rzecz odzyskania niepodległości
Plakaty zostały zaprezentowane w czasie Szkolnego Przeglądu Pieśni Patriotycznych
Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznych
20 czerwca 2018r. odbył się w naszej szkole Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznych, zorganizowany w ramach działań związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczenie dzieci pieśni patriotycznych jest ważnym elementem wychowania, formą kształtowania postaw obywatelskich, uczenia historii poprzez muzykę. Każda klasa przygotowała i zaprezentowała jedną pieśń. Uczniowie zaśpiewali m.in. pieśni: „My, Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”, "Rozkwitały paki białych róż” , „Wszystko co nasze Polsce oddamy”, „Płynie Wisła, płynie”.
Wolontariusze z Olsztyna w naszej szkole
19 czerwca 2018 roku gościliśmy w naszej szkole wolontariuszy z Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie.
Agnieszka, Iza, Weronika i Stefan (który pochodzi z Ukrainy) to imiona naszych wolontariuszy, którzy wraz ze swoja opiekunką p. Anią opowiadali nam - czym jest wolontariat; jakie są formalne aspekty i rodzaje wolontariatu; co daje i zabiera wolontariat; co skłoniło ich, że zostali wolontariuszami i jakie działania, akcje podejmują na rzecz drugiego człowieka. Była to cenna lekcja wymiany doświadczeń oraz przełamania barier swoich lęków i słabości.
Nocka w szkole” Szkolnego Koła Wolontariatu
We wtorek 19.06.2018 uczniowie ze SKW w celu większej integracji, spędzili noc w szkole. Wspólne spotkanie zaczęliśmy od kolacji, na którą zamówiliśmy pizzę, potem przyszła pora na grę terenową o zmierzchu. Ileż pozytywnych emocji i radości towarzyszyło naszym wolontariuszom podczas podchodów.
Gdy wróciliśmy do szkoły obejrzeliśmy film familijny pt.: „Jak długo jeszcze”. Wspólnych rozmów i zabaw nie było końca aż do białego rana.
Dziękujemy naszym wolontariuszom za cały rok owocnej pracy i za to jacy są, bo „człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez czym dzieli się z innymi”.
Koordynatorzy koła: Anna Truszczyńka i Bogumiła Grosz.
Mini Olimpiada Małego Mistrza
Mini Olimpiada Małego Mistrza to zwieńczenie działań szkoły w zakresie realizacji celów i treści programowych projektu „Mały Mistrz”. Nadrzędnym celem olimpiady było upowszechnianie naturalnych form ekspresji ruchowej i promowanie wzorców aktywnego spędzania czasu wolnego, podsumowanie osiągnięć edukacyjno – wychowawczych uczniów uczestniczących w realizacji projektu „Mały Mistrz”, sprawdzian umiejętności organizatorskich, propagowanie zasady „fair play”, kulturalnego kibicowania oraz integracja lokalnej społeczności uczniowskiej.
Impreza pod hasłem „Lekkoatletyka dla każdego” skierowana była do uczniów naszej szkoły. Odbyła się 19 czerwca 2018 roku na boisku szkolnym . W zawodach wzięli udział odbiorcy programu, uczniowie z klas I – III. Na starcie stanęło w sumie trzydziestu młody adeptów Królowej Sportu. Ramowy program olimpiady zawierał zestaw konkurencji sportowych dostosowany do rozwoju psychofizycznego dzieci. Były to biegi krótkie (ze startu wysokiego), mini tor przeszkód oraz konkurencja techniczna – pchnięcie kulą. Rywalizacji towarzyszyły wspaniałe emocje, gromkie brawa, aplauz i gratulacje. Wszyscy byli bardzo zaangażowani i jednocześnie świetnie się bawili. Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali pamiątkowe medale z emblematem „Małego Mistrza”. Gratulujemy. Do zobaczenia za rok.
Sporządził:Jacek Cioch
KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ „LET’S SING”
Dnia 19 czerwca odbył się konkurs piosenki anglojęzycznej w klasach IV -VII szkoły podstawowej. Celem konkursu było popularyzowanie śpiewania wśród dzieci, stworzenie możliwości niezależnej prezentacji ulubionych utworów, poszukiwanie uczniów szczególnie uzdolnionych oraz doskonalenie znajomości języków obcych. W konkursie wystąpiły: Eliza Wierzchołowska, Aleksandra Delegacz, Julia Podowska i Sylwia Kliniewska. Uczestniczki oceniało jury w składzie pani dyrektor Ewa Kopańska - przewodnicząca, pani Lucyna Nowakowska i pani Patrycja Heleniak . Jury oceniało dobór repertuaru, poprawność wokalną, interpretację wokalno-sceniczną, ogólny wyraz artystyczny, poprawność językową, dostosowanie poziomu trudności utworu do możliwości wokalnych wykonawców. Nad całością czuwała pani Jolanta Rozwadowska nauczycielka języka angielskiego. Pierwsze miejsce zajęły ex aequo Eliza Wierzchołowska i Aleksandra Delegacz, II miejsce zajęła Julia Podowska . III miejsce natomiast przypadło Syllwii Kliniewskiej. Wszystkie uczestniczki biorące udział otrzymały upominki ufundowane przez nauczycielkę języka angielskiego oraz panią dyrektor.
SZKOLNY KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII
Dnia 19 czerwca 2018r. odbył się szkolny konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii pt.” What do we know about the United Kingdom”. Celem konkursu było rozbudzanie wśród uczniów szkoły podstawowej zainteresowania nauką języka angielskiego, zainteresowanie uczniów kulturą i historią krajów wchodzących w skład Wielkiej Brytanii, doskonalenie i wzbogacanie form pracy z uczniem uzdolnionym językowo oraz dzielenie się wiedzą uczniów biorących udział w konkursie z resztą społeczności uczniowskiej. Konkurs przeprowadzony był w postaci quizu wiedzowego. W konkursie wzięły udział cztery trzy osobowe drużyny, składające się z uczniów, którzy zgłosili wcześniej chęć uczestniczenia w konkursie. Skład drużyn został ustalony losowo. Każda drużyna nosiła nazwę jednego z krajów wchodzących w skład Wielkiej Brytanii. Uczniowie byli poproszeni o rozwiązanie pięciu zadań, polegających na wykonaniu plakatu przedstawiającego, krótką charakterystykę wylosowanego przez siebie kraju. Rozpoznaniu słynnych brytyjskich postaci. Podaniu nazw popularnych budowli bądź miejsc w Wielkiej Brytanii. Dopasowaniu tytułów literackich do brytyjskich pisarzy oraz rozpoznaniu charakterystycznych brytyjskich wykonawców muzycznych. Pierwsze miejsce zajęła drużyna Anglii w skład , której wchodzili Oliwia Chmielińska , Joachim Grosz i Kacper Ługowski. Na drugim miejscu znalazła się drużyna Irlandii Północnej w składzie Faustyna Kopańska, Maja Osmańska i Eliza Wierzchołowska. Trzecie miejsce zajęła drużyna Szkocji z Sylwią Kliniewską , Zuzanną Sokołowską i Danielem Zawadzkim. Czwarte miejsce uzyskała drużyna Walii w składzie Krystian Osmański, Szymon Zdunek i Nikola Węgrzynowska. Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowane zostały dyplomy i drobne upominki.
W trakcie konkursu wręczone zostały również nagrody i dyplomy dla zwycięzców konkursu wiedzowego w kategorii indywidualnej , który miał miejsce kilka tygodni wcześniej.
Pierwsze miejsce w kategorii indywidualnej konkursu o Wielkiej Brytanii zajęła Faustyna Kopańska , II miejsce Zuzanna Sokołowska i III miejsce Sylwia Kliniewska. Uczestniczki otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Wszystkim uczestnikom zarówno części indywidualnej jak i drużynowej dziękujemy za udział, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy wygranej.
Konkurs Omnibus dla uczniów klas I-III
19.06.2018r. w naszej szkole odbył się konkurs Omnibus przeznaczony dla uczniów klas I-III. W konkursie brało udział po 4 uczniów z każdej klasy. Uczniowie rozwiązywali indywidualnie test składający się z zadań sprawdzających ich wiedzę ogólną z różnych dziedzin. Zadaniem uczniów było m. in. wymienić wszystkie symbole i stolice Polski, wymienić kontynenty, podać imię swojej szkoły, tytuł hymnu państwowego, wyjaśnić, kto to jest „patriota”, a co to jest „legenda”. Uczestnicy dopasowywali też datę do uroczystości i świąt i odpowiadali na wiele innych pytań dotyczących polskich przysłów, legend, nazw zwierząt, roślin, czy gór występujących w naszym kraju.
Konkurs odbył się w miłej atmosferze. Po odliczeniu punktów wyłoniono zwycięzcę z każdej klasy. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, zaś pozostali uczestnicy słodką niespodziankę.
Wyniki konkursu:
Klasa I
I miejsce – Maria Licznerska
Klasa II
I miejsce- Weronika Nazar
Klasa III
I miejsce ( Ex aequo):
Piotr Potorski
Dominik Ziółkowski
Mówiąca ściana- „Warto przeczytać książkę…..”
W maju 2018 r. . w ramach działań, wynikających z programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, dla uczniów klas I – VII przygotowano „mówiącą ścianę – „Warto przeczytać książkę…”, w ramach akcji uczniowie na arkuszu szarego papieru wypisywali tytuły książek, które według nich warto przeczytać i podawali argumenty, dlaczego książka jest godna uwagi. Celem działania było zachęcanie uczniów do czytania, kształcenie umiejętności prezentowania ulubionej książki.
Konkurs plastyczny na okładkę ulubionej książki
W maju 2018 r. . w ramach działań, wynikających z programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, dla wszystkich dzieci i uczniów zorganizowano konkurs plastyczny na zaprojektowanie okładki do ulubionej książki. Jego celem było ukazanie znaczenia książek w życiu człowieka, rozwijanie umiejętności plastycznych, kształcenie umiejętności prezentowania książki godnej przeczytania.
Nagrodzeni za udział w konkursie w kategorii 0-III:
I miejsce Błażej Wiśniewski
II miejsce Mądzelewska Karolina
III miejsce Aleksandra Reszka
Wyróżnienia: Weronika i Wiktoria Nazar, Szymon Gajek
Nagrodzeni za udział w konkursie w kategorii IV-VII:
I miejsce Julia Podowska
II miejsce Faustyna Kopańska
III miejsce Oliwia Chmielińska
Wyróżnienie: Dominika Kruszewska
„Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich”
18 czerwca 2018 r. w ramach działań, wynikających z programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” przygotowano prezentację multimedialną i konkurs dla uczniów klas I-III i IV –VII z okazji „Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich”. Celem działania było ukazanie uczniom znaczenia i korzyści wynikających z czytania książek dla człowieka, idei obchodzenia tego święta na świecie i w Polsce, zapoznanie ze znakiem graficznym zastrzeżonym dla praw autorskich, przedstawienie kilku ciekawostek na temat książek np. największa, najmniejsza, najpoczytniejsza, itp. Po prezentacji odbył się konkurs z zakresu wiedzy omówionej w prezentacji.
„Światowy Dzień Książki dla Dzieci”
18 czerwca 2018 r. w ramach działań, wynikających z programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, przygotowano prezentację multimedialną i konkurs dla dzieci oddziału przedszkolnego i uczniów klas I-III II z okazji „Światowego Dnia Książki dla Dzieci”. Celem działania było ukazanie uczniom znaczenia i korzyści wynikających z czytania książek dla człowieka, idei obchodzenia tego święta na świecie i w Polsce, przypomnienie popularnych baśni Andersena, życia i twórczości H. Ch. Andersena. Po prezentacji odbył się konkurs z zakresu wiedzy omówionej w prezentacji.
SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
18 czerwca 2018 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas IV - VII. Do konkursu przystąpiło 12 uczniów, po 3 z każdej klasy. Celem konkursu było promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych języka polskiego, doskonalenie poprawności pisowni ortograficznej, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych. Uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu opanowali zasady ortograficzne.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Faustyna Kopańska, Maja Osmańska, Daniel Zawadzki – klasa IV,
II miejsce – Kacper Ługowski, Zuzanna Sokołowska, Eliza Wierzchołowska – klasa V,
III miejsce – Wiktor Łukaszewski, Sylwia Kliniewska, Oliwia Zdunek – klasa VI.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Konkurs przygotowała Bogumiła Grosz.
"W krainie bajek"- konkurs uczniów kl. I
W piątek 15 czerwca 2018r. odbył się w naszej szkole konkurs pt.: "W krainie bajek" dla uczniów kl. I. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do czytania baśni i bajek, czyli rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. W konkursie wykorzystano następujące bajki: Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Kot w butach, Kubuś Puchatek, Jaś i Małgosia, Calineczka i Księżniczka na ziarnku grochu.
Do potyczek wiedzowych przystąpili wszyscy pierwszoklasiści.
Dzieci rozwiązywały zagadki literackie, rozpoznawały rekwizyty - z jakiej bajki pochodzą. Słuchając fragmentów bajek wskazywały, co jest niezgodne z ich treścią. Odgadywały tytuły i wskazywały źle zapisany fragment opowiadania.
Konkurs odbył się w miłej i radosnej atmosferze, na zasadzie dobrej zabawy. Po obliczeniu punktów wyłoniono jednego zwycięzcę, Zosię G. Dziewczynka odpowiedziała poprawnie na wszystkie pytania. Pozostali uczestnicy zdobyli taką samą liczbę punktów. Zosia otrzymała nagrodę książkową, a wszyscy uczestnicy słodką niespodziankę.
Przedstawienie teatralne pt. „Baśniowy ambaras”
15 czerwca 2018r. członkowie kółka artystyczno – teatralnego klas I-III pod kierunkiem p. Iwony Sokołowskiej zaprezentowało przedstawienie teatralne pt. „Baśniowy ambaras” promujące czytelnictwo. Wystąpiły w nim dzieci przebrane za różne postaci z bajek: Jaś i Małgosia, Baba Jaga, krasnoludki, zła królowa, a ponadto wróżka Fantazja, Baj, Andersen woźna i narrator. W bajce, tak jak tytuł głosi, nastąpił ambaras. Baba Jaga przemieniła się w Jadwigę - poważną bizneswoman i zburzyła chatkę z piernika, a na jej miejscu wybudowała hotel. Domek krasnoludków też opustoszał, gdyż krasnoludki razem ze Snieżką wybudowały blok , w którym tylko siedziały, grały na komputerze, oglądały telewizję, jadły i robiły sobie selfie ( czyt. selfi). Na szczęście Baj wezwał wróżkę Fantazję, która za pomocą swej czarodziejskiej różdżki uporządkowała wszystkie baśnie. Przedstawienie zachęca dzieci do czytania książek, ukazując wiele zalet czytania. Pan Andersen występujący w przedstawieniu podkreśla:
„Są na szczęście jeszcze dzieci,
które w dobie komputerów
wciąż kochają bohaterów
swoich ulubionych książek.
Znają ich i naśladują,
a swoje książki szanują.
Od mojego narodzenia
świat się coraz szybciej zmienia.
Mimo tylu wynalazków
i gadżetów, i obrazków,
nadal tylko mądry sięga
po wiedzę zamkniętą w księgach”.
Akcja "Rodzice czytają, dzieci słuchają”
W piątek 15 czerwca w oddziale przedszkolnym po raz ostatni w roku szkolnym 2017/2018, odbyło się czytanie książek w ramach akcji „Rodzice czytają – dzieci słuchają”. Patrycja Banaszek- siostra Julii, przeczytała dzieciom książki "Bajki o królewnach", "Kopciuszek" oraz "Śpiąca królewna". Czytanie uatrakcyjnił pokaz kolorowych ilustracji.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY KOSZELEWY - ŻABINY
14 czerwca 2018 roku odbyło się w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka międzyszkolne dyktando dla uczniów klas IV – VII o tytuł „Mistrza Ortografii”.
Wzięło w nim udział 16 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Żabinach i Koszelewach. Uczestnicy pisali dyktando przygotowane przez organizatorów konkursu. Poziom napisanych prac był wysoki.
Wyniki uczniów Szkoły Podstawowej w Żabinach:
I miejsce w kategorii klas czwartych – Maja Osmańska,
piątych – Julita Lewicka,
siódmych – Aleksandra Kowalska,
II miejsce – Faustyna Kopańska – klasa IV,
Joachim Grosz – klasa VI,
III miejsce – Sylwia Kliniewska – klasa VI,
IV miejsce – Zuzanna Sokołowska – klasa V,
Krystian Osmański – klasa VII.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Dzień Mamy i Taty
W środę 13.czerwca 2018 roku przybyli do szkoły zaproszeni na Dzień Mamy i Taty rodzice uczniów kl. 0-III .
W odświętnie ubranej sali zasiedli do stołu , aby zobaczyć i posłuchać jak bardzo są ważni dla swoich pociech. Dzieci ze wzruszeniem i lekką tremą deklamowały wiersze i śpiewały piosenki. Po występie rodzice otrzymali od swoich pociech zrobione własnoręcznie upominki. Święto Mamy i Taty upłynęło w bardzo miłej, radosnej atmosferze. I tak jak powiedział jeden z chłopców -,,Były uściski, pocałunki, kwiaty, były niespodzianki ukłony, wiwaty”.
Archiwum Aktualności