10 grudnia 2018 roku na zajęciach Szkolnego Koła Wolontariatu, wolontariusze wraz z opiekunami koła, przygotowywali kartki świąteczne.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
05 grudnia 2018 w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z racji tego święta szkolni wolontariusze wraz ze swoimi opiekunami koła, ubrani na czerwono, przygotowali plakaty promujące wolontariat, gazetkę okolicznościową na holu oraz na długiej przerwie zaprosili wszystkich uczniów, w celu większej integracji, do wspólnego tańca belgijki.
W oddziale przedszkolnym wolontariuszki Maja Zasłona, Maja Osmańska i Nikola Węgrzynowska zatańczyły z dziećmi taniec chocolate choco choco.
Akcja „Rodzice czytają- dzieci słuchają”
W piątek 07 grudnia 2018r. w oddziale przedszkolnym po raz kolejny odbyło się czytanie książek w ramach akcji „Rodzice czytają – dzieci słuchają”. Pani Renata Zawadzka- mama Marcela, przeczytała dzieciom "Wiersze ze złotą rybką". Czytanie uatrakcyjnił pokaz kolorowych ilustracji.
Andrzejki
29 listopada 2018 roku, jak co roku, w naszej szkole obchodziliśmy andrzejki. Tego dnia wróżb nie było końca. Uczniowie przygotowali najróżniejsze wróżby i przepowiednie m.in. jaki zawód będą wykonywać w przyszłości, kogo poślubią, kto najszybciej wyjdzie za mąż, itp. W różny sposób próbowali dowiedzieć się coś o swojej przyszłości. Po wróżbach w klasach odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Uczniowie spędzili mile czas w gronie swoich kolegów i koleżanek.
„Śniadanie daje moc”
W dniu 29 listopada 2018r. nasza szkoła dołączyła do akcji „Śniadanie daje moc”. W związku z obchodami Dnia Zdrowego Śniadania. Nauczyciele wspólnie z uczniami omówili zasady zdrowego odżywania oraz zasady zachowania higieny podczas przygotowywania posiłków. Następnie przystąpili do tworzenia smacznych, kolorowych i zdrowych kanapek z dostępnych produktów spożywczych. Na stołach znalazły się także owoce, warzywa oraz jogurty.
Celem tej akcji było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.
Dzień Seniora
26 listopada 2018 roku o godz. 15.00 wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z Panią Dyrektor, przywitali w naszej szkole, Seniorów z Żabin. Szanowni Gości zaszczycili nas swoją obecnością by świętować Ogólnopolski Dzień Seniora, który jest wspaniałą okazją do spotkania się, ciekawych rozmów, wspomnień oraz integracji międzypokoleniowej.
W tym roku uczniowie SKW przygotowali teleturniej „Familiada”, który przeplatany był piosenkami z dawnych lat m.in.: „Konik na biegunach, „Człowiek z liściem na głowie”, „Hej, sokoły”, „Siedem dziewcząt z albatrosa” i wiele innych.Na koniec wolontariusze zaśpiewali „Niech żyją nam seniorzy”, w prezencie rozdali Seniorom piękne laurki z życzeniami, a następnie zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek.
Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i naszych Gości!
Razem na święta
Nasza szkoła włączyła się w akcję "Razem na Święta" i podjęła działania związane z przedświątecznym wolontariatem. #RazemNaŚwięta
Dzień Pluszowego Misia
W poniedziałek 26 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem- Misiem. Wszystkie przedszkolaki zostały zaproszone do zabawy w misiowej krainie. Spotkanie rozpoczęło się od wyświetlenia prezentacji multimedialnej, z której dzieci dowiedziały się o historii pluszowego misia oraz poznały najsłynniejsze misie spotkane w literaturze dziecięcej i filmach animowanych. Maluchy świetnie się bawiły przy misiowych piosenkach, uczestniczyły w gimnastyce z misiem oraz zabawach z chustą animacyjną. Chętne dzieci miały też możliwość zaprezentowania swoich misiów. Na koniec przedszkolaki obejrzały bajki „Miś Colargol” i „Kubuś Puchatek”.
To był dzień pełen wrażeń.
Akcja „Rodzice czytają- dzieci słuchają”
Piątkowe czytanie bajek w naszym przedszkolu przyjęło się na stałe. Tym razem miło było nam gościć - Panią Joannę Sokołowską - mamę Wiktora, która przeczytała wszystkim dzieciom "Zaczarowana studzienka" oraz "Ciężarówka Czarka". Mamie Wiktora jeszcze raz bardzo dziękujemy za poświęcony czas.
21 listopada - ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ
Główna ideą obchodów Dnia Życzliwości i Pozdrowień w naszej szkole było przypomnienie uczniom o tym, że tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do budowania pokoju i pomyślnych relacji między ludźmi na całym świecie. Wspomnieliśmy jednocześnie o temacie związanym z tolerancją i antydyskryminacją, który jest bardzo ważnym elementem w edukacji naszych dzieci. W tym dniu królował kolor żółty- kolor optymizmu i radości. Zarząd Samorządu Uczniowskiego przygotował dla każdego ucznia "uśmiechniętą buźkę"- symbol życzliwości i radości, którą należało przykleić na koszulkę. Tego dnia można było zapisać życzenia i pozdrowienia dla bliskiej osoby, klasy, nauczyciela itp. na ,,mówiącej ścianie”, pobawić się chustą animacyjną, wysłuchać piosenek z przesłaniem na temat zasad dobrego zachowania, wzajemnej życzliwości, tolerancji oraz pomocy innym. Uczniowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali krótki apel, podczas którego zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. „Kochaj bliźniego jak siebie samego” zawierający treści odnoszące się do relacji uczniowskich oraz tolerancji drugiej osoby, a dzieci Oddziału Przedszkolnego przypomniały nam o tym co oznacza życzliwość . Zachęcaliśmy klasy do zabaw grupowych z chustą animacyjną, dzięki czemu pokazaliśmy, że wspólnym wysiłkiem i wzajemną pomocą można osiągnąć zamierzony cel. Dodatkowo dziewczyny z kółka tanecznego zaprezentowały swój układ taneczny, a Szkolne Koło Wolontariatu udekorowało naszą szkołę plakatami na temat życzliwości. Powstała aleja życzliwości. Zorganizowano także kilka konkursów:
• literacki – wiersz na temat życzliwości lub tolerancji,
• plastyczny -wykonanie dowolną techniką plakatu propagującego kulturalne, grzeczne zachowanie,
• na osobę najlepiej ubraną w barwy koloru żółtego,
• międzyklasowy – na wiersz lub plakat na temat życzliwości.
Zwycięzcom w konkursach indywidualnych bardzo gratulujemy. W konkursie międzyklasowym ogłoszono, że każda klasa tak bardzo się postarała, że nie można było wyłonić jednego zwycięzcy. Plakaty były pomysłowe, widać że uczniowie włożyli w ich przygotowanie wiele wysiłku, a wiersz klasy ósmej bardzo piękny i z przesłaniem. Ta klasa zasługuje na wyjątkową pochwałę. W tym dniu, jak co roku, wybraliśmy Króla i Królową Życzliwości. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego wręczyła zwycięzcom pamiątkowe medale i dyplomy.
Królem lub Królową Życzliwości w roku szkolnym 2018/ 2019 zostali :
0A- Filip Dolatkowski
0B- Igor Świątek
1 klasa- Błażej Wiśniewski
2 klasa- Marysia Licznerska
3 klasa- Aleksandra Reszka
4 klasa- Weronika Cieślińska
5 klasa- Szymon Zdunek
6 klasa- Eliza Wierzchołowska
7 klasa- Oliwia Zdunek
8 klasa- Aleksandra Kowalska
Bądźcie życzliwi i dawajcie dobry przykład starszym i młodszym kolegom. Gratulujemy! Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za wspaniała zabawę i zaangażowanie w przygotowania. Spisaliście się na medal.
„Jestem życzliwy, świat jest szczęśliwy”
21 listopada 2018 roku Szkolne Koło Wolontariatu we współpracy z Samorządem Uczniowskim, z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień, przygotowało Aleję Życzliwości, gdzie można było podziwiać prace wolontariuszy pt.: „Jestem życzliwy, świat jest szczęśliwy”.
Dzień Szalonej Skarpety
Czy noszenie dwóch różnych skarpet jest problemem? W naszej szkole… nie. We wtorek 20 listopada 2018r. Rada Samorządu Uczniowskiego zaprosiła całą społeczność uczniowską do udziału w zabawie. Dzień ten ogłoszono Dniem Szalonej Skarpetki. Dzieciaki założyły dwie zupełnie różne skarpety, powyciągały je na wierzch i przy tej okazji świetnie się bawiły. Skarpety kolorowe, w paski, w kropki, w kwiatki lub inne wzory. Było dużo śmiechu .
Uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej
W piątek, 16 listopada 2018 roku, odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia, dzieci uczęszczających do klasy pierwszej. To wydarzenie wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli oraz rodziców. Na ceremonię przybyła pani dyrektor, nauczyciele i uczniowie klas 0-III oraz rodzice pierwszoklasistów.
Uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszej rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i wystąpieniem dyrektora szkoły - pani Ewy Kopańskiej, która powitała wszystkich zebranych i zwróciła się do pierwszoklasistów, mówiąc jak wiele już się nauczyli przez pierwsze tygodnie nauki i pobytu w szkole, złożyła życzenia sukcesów w edukacji szkolnej, rozwoju zainteresowań, pozyskania wielu przyjaciół. Następnie uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.
Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała pani dyrektor, przykładając wielki ołówek na ramie każdego ucznia. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z wychowawcą, panią dyrektor, rodzicami i wszyscy w radosnym nastroju udali się do swojej sali na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
„Rodzice czytają- dzieci słuchają”
W dniu 16 listopada w oddziale przedszkolnym po raz kolejny odbyło się czytanie książek w ramach akcji „Rodzice czytają – dzieci słuchają”. Pani Samanta Węgrzynowska- mama Oliwiera, przedstawiła dzieciom "Mały ołowiany żołnierzyk". Czytanie uatrakcyjnił pokaz kolorowych ilustracji.
Wystawa „Z kart historii mieszkańców Żabin”
Wystawa „Z kart historii mieszkańców Żabin”
Z okazji 100-lecia niepodległości Polski postanowiliśmy przybliżyć naszym uczniom, rodzicom i gościom warunki życia mieszkańców naszej miejscowości w ubiegłym stuleciu. Przygotowaliśmy wystawę różnorodnych sprzętów gospodarstwa domowego sprzed kilkudziesięciu lat. Znalazły się na niej żelazka na węgiel, garnki żeliwne i gliniane, maglownica, tarka do prania, telewizor i radioodbiornik z lat sześćdziesiątych XX wieku, magnetofony szpulowe. Ciekawym przedmiotem jest gofrownica, która umożliwiała pieczenie gofrów na piecu opalanym węglem, po zdjęciu z niego fajerek i ułożeniu gofrownicy na ogniu. Uczniowie mogli zobaczyć jak działa gramofon, który jest jeszcze sprawny i odtwarza płyty analogowe. Mogą się również dowiedzieć do czego służyły prawidła, kołowrotek, samowar, jak wyglądała dawna maszyna do szycia i do pisania, menażki, dzieża do wyrabiania chleba, lampa naftowa i butla do przechowywania nafty, a nawet walizka. W naszej szkole zachowała się ławka szkolna z lat siedemdziesiątych, która wzbudziła wielkie zdziwienie dzieci, a na niej znalazły się kałamarze, stare liczydło i gęsie pióro. Można też zobaczyć narzędzie do wydobywania torfu. Centralne miejsce wystawy stanowi stolik ze świecznikiem, samowarem, filiżankami- być może przy podobnym stoliku pracował 100 lat temu Józef Piłsudski?
Ponadto przygotowaliśmy wystawę zdjęć mieszkańców Żabin z dawnych lat oraz mapę Rybna i naszej miejscowości z 1911r. Zapraszamy do obejrzenia zebranych eksponatów. Dziękujemy wszystkim, którzy udostępnili nam te cenne pamiątki rodzinne, wzbudziły one wielkie zaciekawienie dzieci- jest to wspaniała lekcja historii, ukazująca jakie zmiany zaszły w życiu ludzi w ciągu ostatniego stulecia.
Diecezjalny Konkurs Biblijny
29 listopada 2018 roku w naszej szkole odbył się Diecezjalny Konkurs Biblijny „Czytam Pismo Święte” Ewangelia wg Św. Mateusza na poziomie szkolnym dla klas 4-6 i 7-8.
Do etapu rejonowego w Brodnicy z klas 4-6 zakwalifikowali się:
- Julita Lewicka kl 6
- Kordian Sokołowski kl 4
- Szymon Zdunek kl 5
Z klas 7-8:
- Oliwia Zdunek kl 7
- Joachim Grosz kl 7
Gminny konkurs wiedzy „Droga Polski do niepodległości”
Gminny konkurs wiedzy
„Droga Polski do niepodległości”
Polonezem i piękną pieśnią o niepodległości Polski, rozpoczął się 13 listopada 2018r., przygotowany przez naszą szkołę- Gminny konkurs wiedzy pod nazwą: „Droga Polski do niepodległości”. W ten sposób nasza społeczność szkolna uczciła setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę.
W konkursie, który rozgrywany był w zmodyfikowanej formule teleturnieju „Jeden z dziesięciu” wzięli udział:
Natalia Kenska ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Hartowcu
Julia Aleksandrowicz z Niepublicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu
Arkadiusz Śliwiński ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Koszelewach
Weronika Bach ze Szkoły Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Rumianie
Alicja Wieczorek ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Rybnie
Adrian Szczepański z Gimnazjum im. M. Skłodowskiej- Curie w Rybnie
Joachim Grosz ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach.
Pytania i odpowiedzi oraz materiały ilustracyjne były wyświetlane na ekranie, co sprzyjało zainteresowaniu obserwujących konkurs uczniów, zaproszonych gości i rodziców, mimo, że tematyka nie należy do łatwych. Ta forma prezentacji przyczyniła się również do popularyzowania wiedzy o działaniach Polaków dążących do odzyskania niepodległości i o funkcjonowaniu niepodległej II Rzeczypospolitej.
Prowadzącą konkurs- Ewę Kopańską i wszystkich widzów zachwycił bardzo wysoki poziom przygotowania uczestników konkursu. Świetnie rozpoznawali twórców niepodległości, znali daty i wiadomości o kształtowaniu się granic oraz wiele informacji o organizacji niepodległego państwa.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce: Adrian Szczepański z Gimnazjum im. M. Skłodowskiej- Curie w Rybnie
II miejsce: Julia Aleksandrowicz z Niepublicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu
III miejsce: Joachim Grosz ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach.
Jesteśmy dumni z naszego ucznia- Joachima- świetnie sobie poradził i jako najmłodszy uczestnik znalazł się wśród zwycięzców.
Na zakończenie turnieju uczniowie z kół artystyczno – teatralnych kl. I- III i IV-VIII, pod kierunkiem Pań Iwony Sokołowskiej i Bogumiły Grosz, zaprezentowali krótki program artystyczny, śpiewając pieśni patriotyczne z okresu walk o niepodległość. Występ zakończył piękny taniec z biało-czerwonymi flagami.
Uczestnicy konkursu zostali uhonorowani nagrodami, które wręczyła Pani Wiesława Wróblewska – Kierownik Oświaty Gminy Rybno i dyrektor szkoły-Ewa Kopańska.
Po części oficjalnej goście i uczestnicy konkursu zostali zaproszeni na poczęstunek, przygotowany przez nauczycieli i rodziców szkoły.
Dziękujemy naszym gościom: Pani Wiesławie Wróblewskiej, ks. Marianowi Zbrojskiemu, Panu Sylwestrowi Kasprowiczowi- radnemu Gminy Rybno, Panu Edmundowi Gajkowi – sołtysowi Żabin, Pani Jolancie Kępczyńskiej – sołtysowi Gralewa Stacji, dyrektorom szkół: Paniom: Barbarze Kornelskiej, Hannie Kirchhof, Bożenie Dobrzyńskiej, Ewie Golder, Panu Bogusławowi Łukwińskiemu, przedstawicielom Stowarzyszenia Żabianka, rodzicom za to, że towarzyszyli nam w tej uroczystości. Nauczycielom historii ze szkół uczestniczących w konkursie, składamy podziękowanie za przygotowanie uczniów do tej niełatwej, ale wspaniałej rywalizacji.
Archiwum Aktualności