Jak co roku, przed świętami Bożego Narodzenia, 22 grudnia 2016 r. odbyły się w naszej szkole Jasełka z humorem i ważnym przesłaniem biblijnym. Jasełka zostały przygotowane przez ks. Mariana Zbrojskiego, a uczestniczyli w nich uczniowie klas I-VI oraz dzieci Oddziału Przedszkolnego- grupa 0A i 0B.
Młodzi aktorzy z zaangażowaniem wcielili się w swoje role. Na zakończenie każde dziecko otrzymało słodki prezent. Po przedstawieniu w klasach odbyły się spotkania z wychowawcą.Dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Oczywiście były też prezenty i dużo radości z tego powodu. Był to bardzo miły dzień.
Jasełka Bożonarodzeniowe
Koncert kolęd i pastorałek
W dniu 16 grudnia 2016r. w Szkole Podstawowej im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek. Został przygotowany pod kierunkiem Pań Bogumiły Grosz i Katarzyny Kramkowskiej. W nastrojowo udekorowanej przez nauczycieli sali, wystąpiło 20 młodych artystów. Wśród zaproszonych gości byli między innymi seniorzy z Żabin i okolic oraz rodzice i rodzeństwo występujących. Celem świątecznej imprezy było emocjonalne przeniesienie się w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Towarzyszyła temu piękna tradycja wspólnego kolędowania. Momentem kulminacyjnym koncertu było wspólne zaśpiewanie kolędy „Gdy Śliczna Panna” oraz uroczyste złożenie życzeń przez Dyrektora Szkoły Panią Ewę Kopańską.
ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM
„ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM” to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Projekt powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym,
a nawet wcześniej. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie. Można jednak to zmienić dzięki uświadamianiu dzieci i rodziców, wskazywaniu przewagi warzyw i owoców nad słodyczami.
CELE
Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.Wychowawcy będą prowadzili w klasach zajęcia, konkursy oraz prezentacje nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców.
12 grudnia 2016r. r. odwiedziła nas grupa teatralna ze Studia Artystycznego „MAGIK” z Białegostoku. To dzięki niej mogliśmy przekonać się, jaki los czeka tych, którzy postępują podobnie do liska Okrutnisia. Używanie przemocy wobec innych, słabszych od siebie nie pozostanie bez kary.
Uwięziony przez lisa zajączek został przez nas cudownie ocalony, bohatersko oswobodziliśmy go z pułapki, dzięki czemu mógł zamieszkać w domku na leśnej polanie. Nie była to jednak zwykła chatka: „Domek jest dla tego, kto ma serce dla każdego”. Nic więc dziwnego, że miejsca w nim nie znalazł Okrutniś. Musiał zatem uciekać daleko... Za swoje straszne zachowanie poniósł srogą karę.
Za piękną, pełną wrażliwości postawę oraz ogromne zaangażowanie podczas teatrzyku wszyscy zostaliśmy zaproszeni do cudownego domu. Na zakończenie wspólnie odśpiewaliśmy piosenkę:
„(…) Bez przemocy świat jest piękny
wszyscy dobrze czują się.
Bez przemocy świat jest piękny
każdy przecież liczy się (…).”
Przedstawienia teatralne są wspaniałą formą nauki, rozwijają fantazję, wyobraźnię i twórcze myślenie.
W tym roku, po raz DRUGI, nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji SZLACHETNA PACZKA, organizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna. Dzięki ofiarności pracowników szkoły udało się zebrać 6 kartonów z żywnością, ubraniami i środkami czystości. Mamy nadzieję, ze wszystkie zgromadzone podarunki sprawią uśmiechy na twarzach tych, którzy je otrzymają. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za ofiarność.
Wizyta pani dietetyk
07.12.2016 rodzice i uczniowie klas 0-III mieli możliwość wysłuchania prelekcji pani dietetyk Joanny Berestowskiej na temat "Diety w żywieniu dzieci". Pani dietetyk przekazała rodzicom bardzo ważne informacje dotyczące stosowania odpowiednich produktów spożywczych. Zaznaczyła również, iż bardzo ważne jest by zwracać uwagę na skład etykiet kupowanych produktów, jedzenia posiłków o stałych porach dnia oraz odpowiednim składzie. By przygotowywać posiłki samemu, nie korzystać z gotowych produktów. Starać się urozmaicać posiłki, zwrócić szczególną uwagę na kolorystyczne zestawienie produktów w posiłku, właściwy dobór pod względem smakowym i estetyczne podanie potraw. Spożywanie ich w ciszy i przede wszystkim z rodziną przy stole, a nie jak to często bywa w biegu, byle gdzie. Czynniki te pomogą dzieciom w odczuwaniu przyjemności podczas jedzenia. Rodzina powinna określić właściwy, podstawowy model żywienia, co jest szczególnie ważne dla wyrobienia zwyczajów żywieniowych, których dziecko powinno się nauczyć.
Dnia 03 grudnia 2016r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z dr hab. inż. Andrzejem Skrzypczakiem, prof. nadzw., na którym zapprezentawano wyniki badań dotyczące naszego jeziora poraz propozycje zagospodarowania. Szczegółowe wyniki znajdują się w opracowaniu, z którym można się zapoznać klikając na poniższy link:
Operat_urzadzeniowy_-_Zabiny_-_Opracowanie.pdf
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
28 listopada po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. W tym dniu wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami do szkoły. Na korytarzach zrobiło się kolorowo i „misiowo". Pluszowe maskotki towarzyszyły swoim opiekunom w czasie przerw i na lekcjach. Program z okazji tego święta przygotowały Panie: Magdalena Czarnomska, Sylwia Kalinowska i Małgorzata Laskowska.
Uczniowie mieli okazję wysłuchać krótkiej historii pluszowego misia, ważnych informacji o niedźwiadkach, kilku ciekawostek o misiach-bohaterach naszych książek oraz zabawnych wierszyków, których bohaterem jest miś.
Klasy wzięły również udział w turnieju i zmagały się z nie lada zadaniami:
• Konkurencje sportowe: chodzenie po linie z misiem na rękach, przejście misiów leśną ścieżką (konkurs na czworakach)
• Konkurs wiedzy o misiach
• Zabawy muzyczno – ruchowe: „Co robi miś?”, „Misiowy masaż, „Marzenie misia Puchatka”
• Konkurs recytatorski
• Zagadki
Wręczono również wyróżnienia dla dzieci biorących udział w konkursie recytatorskim. Wyróżnienia otrzymali:
• Aleksandra Świątek
• Hanna Potorska
• Anita Wyźlic
• Magdalena Krezymon
• Karolina Mądzelewska
• Zuzanna Nadolska
• Szymon Zdunek
• Maja Osmańska
Wyjazd na koncert Majki Jeżowskiej
Dnia 25 listopada 2016r. uczniowie naszej szkoły pojechali na koncert Majki Jeżowskiej, który odbył się w Nowym Mieści Lubawskim. Koncert cieszył sie ogromnym zainteresowaniem dzieci, które bawiły sie razem z artystką na scenie. Dzieci otrzymały plakaty z autografem piosenkarki oraz otrzymały jej płytę.
ANDRZEJKI
Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie kultywowanie tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię oraz pozwalają przenieść się w świat marzeń i fantazji. Wielu uczniów z niecierpliwością oczekiwało na ten niezwykły, inny niż wszystkie wieczory – wieczór tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą i tańcem. W tym roku impreza andrzejkowa w naszej szkole miała miejsce 25 listopada.
Tego dnia wszystkie dzieci wzięły udział w zabawie andrzejkowej, która była ostatnią okazją do harców i kabały przed nadchodzącym Adwentem. Podczas dyskoteki uczniowie mogli podejść do stolików wróżbitów, przed którymi zgromadziły się tłumy interesantów. Przepowiednie najczęściej dotyczyły uczuć, przyszłych zawodów, sytuacji materialnej czy postępów w nauce. Wróżono ze szpilek, odkrywano kubki, pod którymi ukryte były małe przedmioty symbolizujące rychły ożenek, zakup super auta czy bogactwo. Przyszłe losy przepowiadano również z wylosowanych kolorów czy z serc z imionami. Zabawa taneczna połączona byłą z kilkoma konkursami. Śmiechom i zabawie nie było końca.
Wszyscy doskonale się bawili przy muzyce serwowanej przez uczniów ze starszej klasy.
Projekt "Życzliwość nie rani"- lekcje o zasadach bezpieczeństwa w Internecie
Nasza szkoła przystąpiła do realizacji zadań, zmierzających do uzyskania Certyfikatu Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. Nasze działania będą skupiały się na profilaktyce agresji i przemocy w relacjach międzyludzkich oraz bezpieczeństwa w Internecie. Opracowaliśmy projekt edukacyjny pod nazwą „Życzliwość nie rani”, czyli o życzliwości i bezpieczeństwie w szkole, w domu i w Internecie. Jednym z zadań projektu jest edukacja dzieci w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniom klas IV-VI został zaprezentowany serwis www.sieciaki.pl. Sieciaki.pl to projekt edukacyjny prowadzony od lutego 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje), w ramach programu "Dziecko w Sieci". Projekt Sieciaki.pl jest elementem programu Saferinternet.pl. Głównym partnerem projektu jest Fundacja Orange. Podstawowym elementem projektu Sieciaki.pl jest edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Jednym z pierwszych działań, które podjęto w szkole jest przeprowadzenie cyklu lekcji o zasadach bezpieczeństwa w Internecie. W listopadzie klasy IV-VI uczestniczyły w zajęciach przeprowadzonych według scenariusza z serwisu sieciaki.pl oraz w oparciu o znajdujące się tam materiały - były to lekcje: „Zasady bezpieczeństwa i Netykieta w sieci”.
RODZICE CZYTJĄ - DZIECI SŁUCHAJĄ
Kolejną mamą. która włączyła się do czytania dzieciom w przedszkolu była mama Piotra, pani Anna Grosz.
Przeczytała zasłuchanym dzieciom książkę "Król Lew". Pani Anna zachęcała inne dzieci, aby poprosiły swoich rodziców o codzienne wieczorne czytanie bajek do snu, tak jak właśnie ona czyni.
ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
21 listopada 2016r szkoła uczestniczyła w Światowym Dniu Życzliwości i Pozdrowień, który jest też dniem dobrych uczynków i pozytywnych emocji. W ramach akcji przygotowano gazetki w klasach na temat życzliwości, opracowano z uczniami kodeks życzliwości, wg którego w klasach uczniowie wybrali króla lub królową życzliwości. Każda klasa na drzwiach swojej sali lekcyjnej umieściła hasło promujące życzliwość. Samorząd Uczniowski przygotował Aleję Życzliwości, składającą się z haseł, wierszyków, przysłów o życzliwości, obrazków ze słoneczkami, uśmiechami itp. Członkowie S.U. witali rano wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców i gości, życząc „Miłego Dnia” i wręczali słoneczka z uśmiechem. Następnie odbył się apel, podczas którego uczniowie z kółek teatralnych klas I-III i IV-VI przedstawili część artystyczną, w której przedstawili cel tego święta, ukazali zalety życzliwości dla innych. Występ wprawił wszystkich w dobry humor. Na apelu dyrektor szkoły pasowała specjalnym słoneczkiem króla i królowe życzliwości, ogłoszono też wyniki konkursu na wierszyk, rymowankę na temat życzliwości. Nagrodzone wierszyki umieszczono w specjalnej Księdze Życzliwości, wyłożonej na korytarzu szkolnym. Pani dyrektor podkreśliła, że życzliwość, serdeczność, wyrozumiałość sprzyja dobrym emocjom, pozytywnym relacjom między ludźmi i zapobiega agresji. Zachęcała, aby być życzliwym nie tylko w Dniu Życzliwości i Pozdrowień, ale każdego dnia. W celu integracji społeczności szkolnej odbyły się zabawy ruchowe, każda klasa przygotowała też układ taneczny, który prezentowała całej szkole. Przez cały dzień na „mówiącej ścianie” życzeń i pozdrowień uczniowie, rodzice i goście mieli możliwość składania życzeń i pozdrowień. Finałowym działaniem było wyjście wszystkich uczniów na spacer po wsi- uczniowie spotkanym osobom wręczali uśmiechnięte słoneczka i cukierki, życząc „Miłego Dnia, pukali też do drzwi niektórych mieszkańców, dzieląc się cukierkami, słoneczkami i miłym słowem.
GALA PIOSENKI 2016
W piątek, 18 listopada o godz. 15:00 w Sali OSP w Rybnie odbyła się kolejna Gala Piosenki, organizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rybnie.
Wśród wokalistów znalazły się także uczennice z naszej szkoły:
Maria Licznerska – oddział przedszkolny – „Cukierkowa wróżka”.
Karolina Mądzelewska – klasa I – „Zostań moją przyjaciółką”.
Magdalena Krezymon – klasa I – „Tamta dziewczyna”.
Eliza Wierzchołowska – klasa IV – „Śpiewam i tańczę”.
Aleksandra Delegacz – klasa IV – „Wrecking ball”.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom.
RODZICE CZYTAJA - DZIECI SŁUCHAJĄ
Kolejną mama, która chętnie przyjęła zaproszenie do głośnego czytania bajek w naszych oddziałach przedszkolnych była Pani Agnieszka Licznerska - mama Marysi i Jakuba.
Przeczytała dzieciom książki "Tomcio Paluch" oraz "Złotowłosa i trzy niedźwiadki".
Zerówkowicze czekają z niecierpliwością na kolejne spotkanie i marzą o tym, aby w drzwiach pojawiła się właśnie ich mama lub babcia z ciekawą książką.
Serdecznie dziękujemy RODZICOM, którzy już uczestniczyli w akcji i zachęcamy kolejnych. Mamy nadzieję, że wspólnie zaszczepimy w dzieciach nawyk czytania książek, a w przyszłości stanie się to pasją naszych wychowanków.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Dnia 15 listopada uczniowie klas IV – V pod kierunkiem p. Małgorzaty Laskowskiej przygotowali piękną lekcję historii w postaci patriotycznej akademii, przypominającej wydarzenia, jakie minęły od pierwszego rozbioru Polski do pamiętnych listopadowych dni 1918 roku, które przyniosły Polsce upragnioną wolność i odzyskanie niepodległości.
Dzieci, poprzez wiersze i pieśni, przedstawiły tragiczne losy naszej Ojczyzny i trudną drogę do wolności, a także oddały hołd tym, którzy poświęcili dla Niej najcenniejsze, co mieli – życie.
Wspólne śpiewanie obudziło w nas patriotyzm i radość z wolnej Polski.
KONKURS WIEDZOWY "POLSKA- MOJA OJCZYZNA"
9 listopada 2016 r. odbyła się konkurs wiedzowy o naszym kraju "Moja Ojczyzna Polska" przygotowany przez panie: Jolantę Brzezińską i Magdalenę Czarnomską. Uczestnikami konkursu byli: Julita Lewicka, Joachim Grosz,Oliwia Chmielińska, Zuzanna Sokołowska, Kacper Ługowski, Nikola Węgrzynowska, Julia Podowska, Sylwia Kliniewska, Oliwia Zdunek i Klaudia Stachowicz. Uczestnicy wykazali się niezwykłą wiedzą o Polsce. Po pasjonującym finale zwycięzcą została czwartoklasistka - Julita Lewicka zdobywając 34 punkty. Drugie miejsce zajęła Klaudia Stachowiczz klasy VI i na III miejscu znalazła się Zuzanna Sokołowska z klasy IV. Gratulujemy!!!
ŚNIADANIE DAJE MOC
Nasza szkoła przyłączyła się do akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”. 8 listopada wszystkie klasy zorganizowały wspólne śniadanie. Przy wsparciu rodziców i wychowawców przygotowaliśmy zdrowe śniadanie. Dzieci z przygotowanych składników ułożonych na talerzach robiły pyszne, kolorowe kanapki. Na stołach znalazły się także owoce, warzywa oraz płatki i jogurty. Celem tej akcji było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Podczas śniadania omówiliśmy zatem piramidę żywieniową i zasady prawidłowego odżywiania. Wspólne przygotowywanie i spożycie śniadania sprawiło dzieciom wiele przyjemności i na pewno dobrze smakowało. Dzieci nauczyły się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie dla funkcjonowania organizmu. Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole.
Archiwum Aktualności