• JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

• Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, na który czekają zarówno dzieci jak i dorośli. W naszej szkole tradycją jest, iż w ostatni dzień nauki w starym roku, organizujemy Wigilie klasowe, wspólnie oglądamy Jasełka i kolędujemy.

Osoby odpowiedzialne za przygotowanie uroczystości, jak co roku stanęły przed wyzwaniem wystawienia nowych, wspaniałych i oryginalnych Jasełek, ponieważ w tym roku Pani Anna Truszczyńska zaprosiła do udziału w przedsięwzięciu także dorosłych.

Przedstawienie, które emanowało spokojem i pokojem, bo takie było jego założenie, wprowadziło widzów w stan autentycznego przeżywania. Ciepłe, płynące prosto z serc teksty z dziecięcą wrażliwością składały hołd Małemu Jezusowi. Całość dopełniła piękna dekoracja. Symboliczna, ale zarazem efektowna scenografia przenosiła widza do stajenki w Betlejem. Choć wszystko odbywało się w ubogiej stajence, to urok tego wystroju, w połączeniu z biblijnymi tekstami, przenikał głęboko w serce.

Kolejny raz Jasełka udowodniły, że w naszej szkole nie brakuje wspaniałych talentów. Uczniowie i rodzice przygotowali się z wielkim zaangażowaniem. Stroje, muzyka, a przede wszystkim gra aktorska sprawiły, że nasze serca wypełniła radość i wprowadziła w świąteczny klimat. Ukazane zostały odwieczne wartości takie jak miłość, życzliwość i nadzieja. Zawarte w programie treści religijne przeplatane kolędami oraz pastorałkami utworzyły niepowtarzalny nastrój.

Po części artystycznej Dyrektor szkoły – pani Magdalena Czarnomska pochwaliła występ artystów oraz złożyła obecnym życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

• Lekcja z Kopernikiem

• W listopadzie 2022r. przeprowadzono w naszej szkole zajęcia o życiu i dokonaniach Mikołaja Kopernika. Działanie to zrealizowano w ramach projektu „Szkoła Przyjaciół Kopernika” w związku z 550. rocznicą urodzin wielkiego astronoma. Jednym z zadań była właśnie „lekcja z Kopernikiem”. Nauczycielka historii przygotowała obfitującą w treści i bogato ilustrowaną prezentacje multimedialną pt. „Mikołaj Kopernik- życie i dokonania- w 550. rocznicę urodzin. Na zajęciach z uczniami w każdej klasie omówiono najważniejsze wydarzenia z życia Mikołaja Kopernika oraz jego osiągnięcia. Materiał informacyjny podzielono na 5 obszarów:

1. Informacje o epoce, w której żył M. Kopernik i powstaniu biskupstwa warmińskiego oraz najważniejsze informacje biograficzne o wielkim astronomie.
              2. Edukacja Mikołaja Kopernika.
              3. Życie i działalność Mikołaja Kopernika na Warmii.
              4. Mikołaj Kopernik jako astronom.
              5. Mikołaj Kopernik jako człowiek renesansu.

Dużo uwagi poświęcono szczególnie na związki Mikołaja Kopernika z Warmią i jego osiągnięcia w dziedzinie astronomii, w tym na teorię heliocentryczną. W trakcie lekcji wyświetlono filmiki edukacyjne o naszym uczonym, a na zakończenie przeprowadzono ćwiczenia interaktywne na platformie wordwall.net.pl i learningapps.org. Dzieci klas I-III i młodzież z klas IV-VIII z uwagą i zaciekawieniem uczestniczyli w lekcjach, dopytywali o szczegóły. Zapamiętali bardzo dużo wiadomości, co zaprezentowali przy wykonywaniu ćwiczeń interaktywnych.

Prezentacja znajduje sie w poniższym linku:

Lekcja_z_Mikolajem_Kopernikiem.pptx